WinUAE

      Jak to mówią, nie samym Atari człowiek żyje i właśnie z tego powodu powstał ten dział :) Co tutaj znajdziesz? Przede wszystkim zawsze aktualną wersję emulatora WinUAE oraz spolszczenie (o ile będzie dostępne), które dosyć trudno jest znaleźć w sieci.

      Na stronach poświęconych WinUAE możemy głównie znaleźć informacje o tym, co i jak zrobić aby uruchomić gry. Nie wiem dlaczego autorzy tych stron pomijają fakt, iż oprócz gier, emulator ten może nam służyć jako dość przyjemne środowisko pracy. Wystarczy odpowiednio go skonfigurować, zainstalować system (np. AmigaOS 3.9), oprogramowanie i oto z naszego PC'ta powstanie bardzo przyjemna Amiga :) Oczywiście nie twierdzę że jest to proste i łatwe, trzeba choć troszkę znać system Amigi, który dość znacznie różni się od Windows. Zapewniam jednak że nie będziesz żałował, a nowe doświadczenia z pewnością się przydadzą podczas normalnej pracy z PC'tem. Gdzie szukać informacji? Oczywiście na stronach poświęconych Amidze. Mogę tutaj polecić Polski Portal Amigowy (chyba najlepszy serwis polskojęzyczny poświęcony Amidze), AmigaOS (jest to nieoficjalna strona poświęcona AmigaOS 3.1, 3.5, 3.9), Workbench nostalgia (opisy wszystkich wersji Workbencha). Nieocenioną pomocą z pewnością będzie Google.
WinUAE
POBIERZ
WinUAE  
Spolszczenie  

Poniżej możesz zobaczyć że Amiga to nie tylko stare gry, ale także całkiem niezłe środowisko pracy. Na początek uruchamiamy emulator...

Okno WinUAE v1.0

Jak widzisz emulator jest już spolszczony (wersja 1.0), a więc nie powinieneś mieć problemów z jego konfiguracją. Oczywiście oprócz emulatora potrzeby będzie także ROM (Kickstart) oraz Workbench (AmigaOS). Polecam ROM 3.1 oraz AmigaOS 3.9. Gdzie to znaleźć? Cóż... Google z pewnością nie zawiedzie Cię :) Warto też odwiedzić stronę Amiga-On-Piec.

Uruchamiamy AmigaOS 3.9...

Ekran startowy AmigaOS 3.9 - kliknij aby powiększyć

Prawda że ładny ekran startowy :) Wykonany on został przy pomocy programu Rainboot, który ma olbrzymie możliwości konfiguracyjne w tym zakresie. Na Aminecie znajdziesz sporo przykładowych skryptów konfiguracyjnych dla Rainboota.

No i jest pulpit...

Pulpit - kliknij aby powiększyć        Pulpit - kliknij aby powiększyć

Jak widzisz, trzonem jest AmigaOS 3.9, ale do codziennej pracy używam Directory Opus Magellan II v5.82 (zresztą tak samo jest pod Windows - tutaj znajdziesz aktualną wersję Directory Opusa dla Windows). Oprócz tego bardzo przydaje się MCP, który dodaje (a także poprawia) wiele funkcji AmigaOS. Wizualną oprawę poprawia Magic Menu, VisualPrefs oraz Birde2000. Nie można zapomnieć także o Picasso'96, dzięki któremu można się cieszyć ekranami w wysokiej rozdzielczości (osobiście mam ustawioną rozdzielczość 1024x768, 16bit). AmiGOD pokazuje konfiguracje mojej emulowanej "przyjaciółki" i prosi o zakup jakiejś Amigi :) Wymieniony soft z pewnością znajdziesz na Aminecie.

Soft internetowy - kliknij aby powiększyć

Pora pokazać coś bardziej konkretnego :) Powyżej widzisz soft dzięki któremu masz kontakt ze światem. AmIRC to bardzo fajny klient IRC'a, chyba śmiało można powiedzieć że jest to najlepszy program tego typu (przynajmniej dla mnie). YAM (Yet Another Mailer) to natomiast przyzwoity program pocztowy. W prawym górnym rogu widzisz AmiGG, jak nie trudno się domyśleć jest to komunikator pracujący w sieci Gadu-Gadu. Bystre oko dostrzeże jeszcze ikonkę KWT - jest to program (a konkretniej GUI dla programu SMS) umożliwiający wysyłanie SMS'ów. Oczywiście internetowego softu jest znacznie więcej np. czytniki grup dyskusyjnych, klienty FTP, komunikatory, downloadery itd.

IBrowse - kliknij aby powiększyć

Oczywiście nie może zabraknąć przeglądarek WWW. Na Amidze liczą się właściwie trzy: IBrowse (chyba najlepsza), AWeb oraz Voyager. Niestety, każda z nich jest daleko z tyłu (delikatnie mówiąc) za obecnymi standardami :(

Multimedia - kliknij aby powiększyć

Pora na dźwięk i obraz. Jak widać powyżej, klasyczna Amiga potrafi być multimedialna :D Frogger, AmiDog's Movie Player lub Moovid pokaże Ci wskazane video, natomiast AmigaAMP, AMPlifier (znajdziesz go w AmigaOS 3.5 i AmigaOS 3.9) czy też Prayer odtworzy Twoje ulubione MP3 :) Podczas obróbki zdjęć, np. z wakacji, swoją pomocą służy ImageFX.

PerfectPaint - kliknij aby powiększyć

A może masz ochotę porysować? :) Tak? PerfectPaint jest do tego stworzony :)

      Programów na klasyczną Amigę naprawdę nie brakuje, szkoda tylko że większość nie jest już rozwijana. Powstały nowe Amigi - Pegasos (system MorphOS) oraz AmigaONE (system AmigaOS 4.0) i to głównie na te platformy powstaje nowe oprogramowanie. Warto jednak poszperać na Aminecie i zapoznać się z softem tam zgromadzonym.

Możesz sobie też nieco poeksperymentować :) Grupa AmigaSYS stworzyła LiveCD zawierający emulator (WinUAE) oraz AmigaSYS 2. Pozycja ta jest dość ciekawa, więc warto pobrać ISO (113MB) i zapoznać się z nią. Oprócz tego, na stronie AmigaSYS, znajdziesz także ciekawe informacje na temat emulowania Amigi na PC. Poniżej kilka fotek z AmigaSYS 3.

AmigaSYS 3 AmigaSYS 3 AmigaSYS 3 AmigaSYS 3 AmigaSYS 3

      Mam nadzieję że zainteresowałem Cię innym wykorzystaniem emulatora WinUAE, w końcu gry to tylko dodatek do systemu :) Zapewniam że "zabawa" z systemem Amigi oraz oprogramowaniem użytkowym, może być (a dla mnie jest), bardziej pasjonująca niż nie jedna gra, tak więc gorąco polecam...

Poniżej możesz zobaczyć jak obecnie (lipiec 2005) wygląda najnowszy system AmigaOS 4.

AmigaOS 4 - skórka standardowa AmigaOS 4 - skórka Atez AmigaOS 4 - skórka MT AmigaOS 4 - skórka Zami
Warto też zerknąć na oficjalną stronę poświęconą AmigaOS 4.0 oraz stronę przygotowaną przez portal PPA lub Exec.

Jager/Dial