..:: Serious Magazine ::..
wydanie 14

  Wstępniak
  Fairy Castle czyli Zaklęty Zamek
  Piano v1.0
  Prezentacja Fairy Castle, Piano
  Klimat...
  Profesor
  Nowoczesne zakupy...
  Postać Atari - Nir Dary
  List do mnie i o mnie - Jabol
  Teraz ja!
  Dekoder
  Humor w Serious'ie
  Recenzja, polemika: Numen
  Nowy
  K.S.O. 2T06 TURBO
  Notka - TURBO 2T06
  Moja przygoda z Atari...
  Zabobony
  Sidcar
  Design Master
  Próbnik - trzecie oko elektronika
  Sterowanie biologiczne
  Jak się pozbyć...
  Grzebanie w popiele
  Nakładka
  Kontroler obrazu
  Jaka dokładność?
  Atari w Internecie
  LCD
  Gadżet
  Gadżet - demo
  Zestaw kilku prac

  Wyjście
Kasetowy system operacyjny
2T06 TURBO

cześć pierwsza


      Jak miło wrócić pamięcią do dawnych lat. Czy ktoś pamięta takie czasopismo jak IKS?

            Informatyka
            Komputery
            Systemy

Pod koniec roku 1988 Wojciech Zabołotny zaprezentował właśnie 2T06 TURBO. Wracam pamięcią do tego systemu, który działa do tej chwili. Łezka się kręci, bo było to pierwsze większe osiągnięcie którego dokonałem. Zbyt długo się tym jednak nie nacieszyłem bo we wspomnianym czasopiśmie ukazały się tylko dwa programy systemowe do tego. Sam K.S.O. oraz "Kopiara" czyli program kopiujący. Niedługo potem IKS już się nie ukazywał i jak łatwo się domyśleć, dojna krowa nie dała więcej mleka. Był też inny powód, może ważniejszy że TURBO 2T06 nie zagrzało długo miejsca. Zdobyłem TURBO BLIZZARDA i ten system wydał mi się "wydajniejszy" bo było po prostu więcej oprogramowania do tego. Poza tym, BLIZZARD uruchamiał się z kartridża.

Niemniej TURBO 2T06 jest bardzo ciekawym systemem, więc bez zgody autora po wielu, wielu latach wracam do niego, choćby tylko dlatego by SERIOUS zapełnił się ciekawym opracowaniem. Aby otrzymać pełną wersję należy zbudować interfejs realizujący zapis/odczyt w systemie TURBO, oraz zmodyfikować sterowanie silnikiem magnetofonu. Z tego względu że interfejs współpracować może z dowolnym (sprawnym) magnetofonem, a różne modele mają różnie rozwiązane sterowanie silnikiem do tego zagadnienia należy podejść indywidualnie. Z pewnością pomocny będzie schemat magnetofonu, choć kto ma głowę na karku i bez tego potadzi sobie, tym bardziej że przeróbka nie jest trudna.

      Opis systemu podzieliłem na dwie części. W tym magazynie znajduje się schemat intefejsu + oprogramowanie, czyli program generujący kod wynikowy K.O.S.'a oraz "KOPIARA", program kopiujący. W następnym magazynie tzn. SERIOUS #15 zamieszczony zostanie schemat sterowania silnikiem magnetofonu oraz dodatkowy schemat wiążący wszystko w całość. Dodatkowo, co oczywiste, zamieszczony zastanie opis jak to działa, dlaczego tak, i tym podobne szczegóły. Nie obejdzie się bez kilku(nastu) drobnych podpowiedzi jak to uruchomić (czy ktoś to zbuduje i uruchomi?). Tak, czy nie, wiedzieć warto czym żył świat (czyt. środowisko AtariFanów) lat temu.... dawno.

Schemat interfejsu
Tor odczytu

Schemat interfejsu


    KOS2T06.BAS -  program źrodłowy, należy za jego pomocą wygenerować kod wynikowy (na magnetofon). Powstanie K.S.O. (BOOT).
    KOPIARA.BAS -  program źródłowy, należy za jego pomocą wygenerować kod wynikowy (na magnetofon lub dysk). Powstanie "KOPIARA", program kopiujący.
    KOPIARA.COM -  kod wynikowy "KOPIAR'y" do uruchomienia na stacji dysków. Dla magnetofonu należy przedefiniować linię 240 jako urządzenie "C:" zamiast "D:NAZWA". Kopiuje: Dysk <--> magnetofon. W dwie strony.

Zenon/Dial


Następny artykuł Do góry Poprzedni artykuł