..:: Serious Magazine ::..
wydanie 13

  Wstępniak
  Serious...
  Konkurs - rozwiązanie
  Wspomnienie
  Wiedza
  Koronkowa robota
  Tester EPROM
  Prog. równoległy AT89C2051
  ATMEL - obsługa programu
  EPROM - programator...
  Oporniki, oporniki...
  Blokada komputera
  Archiver
  Wizyta kosmitów...
  Kompresja arytmetyczna
  Analizator stanów logicznych
  ASL - obsługa
  Moja miłość
  Powroty z przeszłości
  Porady
  Pracownia elektronika
  Parowanie tranzystorów
  Pętla induktofoniczna
  Super, extra, cacy cartridge
  Makroassembler ATMAS II

  Wyjście
Pętla induktofoniczna

      Co to ma wspólnego z Atari?

      To opis małego gadżetu dla lubiących eksperymenty. Pętla induktofoniczna to nic innego jak kawał przewodu rozwiniętego wokół pokoju. Pozwala słuchać dobrej muzyki, a taką produkuje POKEY, bez łączenia się przewodem ze wzmacniaczem.

Jak taką pętlę wykonać?

Wokół pokoju (mieszkania) na wysokości 1 metra od podłogi należy rozwinąć przewód o średnicy około 1mm. Dwa jego końce należy podłączyć do wzmacniacza w miejsce kolumny. Z tego względu że prezentowany tu system pozwala dokonywać odsłuchu monofonicznego drugi zestaw kolumn należy odłączyć, a w samym wzmacniaczu dokonać przełączenia na odsłuch monofoniczny. Po prostu, jest tam jakś "hebelek" którym zwiera się obydwa kanały. Należy to zrobić.

Ty jako meloman zakładasz na uszy słuchawki i aby dobrze słyszeć powinieneś znaleźć się we wnętrzu pętli. We wzmacniaczu nastawiasz odpowiednią siłę głosu i słuchasz sobie dobrej muzyki.

      Odbiornikiem jest prosty wzmacniacz słuchawkowy. Schemat znajduje się poniżej. Jego budowa to pikuś dla kogoś kto miał kiedykolwiek w ręku lutownicę Rzeczą ważną jest wykonanie cewki odbiorczej. Jest to cewka nawinięta na kawałku pręta ferrytowego o długości około 2-3cm. Szczerze mówiąc, im dłuższy, tym lepiej. Ale taki starcza. Cewka to około 200-500 zwoi drutu nawojowego o średnicy około 0.1mm. Aby odbiór był możliwy, oś cewki powinna być prostopadła do płaszczyzny rozwinięcia pętli wokół ściany. W innym przypadku odbiór będzie słaby lub niemożliwy.

Schemat

Co potrzeba do wykonania wzmacniacza?
  • trzy tranzystory dowolnego typu NPN np BC107. Wskazane, by pierwszy od strony cewki był tranzystorem małoszumnym
  • kilka oporników, jeden kondensator elektrolityczny
  • słuchawki, dowolnego typu
  • zasilanie to dwie bateryjki 1.5V połączone szeregowo. Pobór prądu "grającego" wzmacniacza to około 3mA więc pomijalnie mało
Ci którzy lubią eksperymentować mogą zamiast opornika 22kohm łączącego bazę z emiterem zastosować potencjometr o wartości 100kohm i nastawić nim najlepszy odbiór.

      Oczywiście tak prosty wzmacniacz nie może zadowolić tych co mają słuch muzyczny. Również przez to, że da się słyszeć przydźwięk sieci (50Hz). Można go eleiminowć doborem ilości zwojów cewki odbiorczej i długością zastosowanego rdzenia ferrytowego. Ale liczyć należy się z mniejszą siłą głosu. Jest na to rada. Wzmacniacz należy nastawić na większą siłę głosu. Ale bez przesady. Pętla ma oporność dużo mniejszą niż kolumna głośnikowa i coś może się zacząć kopcić. Ja używałem wzmacniacza o mocy około 3W i wszystko było OK. Powodzenia. Dla chcących powiem że można na tej zasadzie zbudować pętlę stereofoniczną Muszą być dwie pętle. Jedna taka jak opisałem. Druga prostopadła do niej. Przewód tej pętli prowadzony jest po suficie i podłodze dzieląc go na dwa. A odbiorniki muszą być dwa. W jednym z nich cewka odbiorcza ustawiona jest pionowo, a w drugim poziomo.

Co to ma wspólnego z Atari? Można posłuchać dobrej muzyki na odległość. Ale...

Spróbuj owinąć taką pętlą blok w którym mieszkasz. Pewnie koleś który też ma Atarynę mieszka obok. Łączyć się z nim kabelkiem by mieć sieć? To nie przystoi w XXI wieku. Więc w pętlę włączasz się Ty i On, i naprzemiennie nadajecie to co chcecie. Drugi odbiera.

A może tak pętlą "owinąć" całe miasto?

A może kulę ziemską?

Internet traci znaczenie!

Te kable, te przewody, te złącza, te licencje. To przeszłość. Jeden kabel długości 40000km (dlaczego?) i wszystko jest OK.

      To głupie?

            A kto mówił że mądre?

Zenon/DIAL


Następny artykuł Do góry Poprzedni artykuł