..:: Serious Magazine ::..
wydanie 13

  Wstępniak
  Serious...
  Konkurs - rozwiązanie
  Wspomnienie
  Wiedza
  Koronkowa robota
  Tester EPROM
  Prog. równoległy AT89C2051
  ATMEL - obsługa programu
  EPROM - programator...
  Oporniki, oporniki...
  Blokada komputera
  Archiver
  Wizyta kosmitów...
  Kompresja arytmetyczna
  Analizator stanów logicznych
  ASL - obsługa
  Moja miłość
  Powroty z przeszłości
  Porady
  Pracownia elektronika
  Parowanie tranzystorów
  Pętla induktofoniczna
  Super, extra, cacy cartridge
  Makroassembler ATMAS II

  Wyjście
Powroty z przeszłości

      Kto nie zna tego "bólu"? Na biurku stoi 800XL, obok... XC12. Mordęga. Jedna gra kopiuje się przez 20 minut. Horror. 600 bodów to była jednak potęga. Wczesne interfejsy RS-232 używały standardu 50 bodów. Włączasz kopiowanie rano, a z końcem tygodnia otrzymujesz komunikat że gotowe.

      Potem były dopały. Jednym z nich był Turbo BLIZZARD. Uf... co za ulga. Nim jednak zdobyłem to coś, w IKS pojawił się schemat systemu Turbo, tyle że transmitowane bloki miały 2kB. Szkoda że cykl się skończył, bo pomysł wart był rozpowszechnienia. Po ciężkich bojach polutowałem co trzeba i działało mi to. Z dowolnym magnetofonem! Niestety, w IKS opublikowany był tylko wydruk systemu operacyjnego, do tego kopier, ale tylko dla plików DOS'a. Dobre i to. Każdy jednak wie, że sporo gier miało nieDOSowy nagłówek i kopier był do niczego, a o innym nie było mowy. Więc po kilku próbach odstawiłem to na bok, bo pojawił się pod moimi drzwiami znajomek z rewelacją. Na giełdzie montują do XC12 TURBO. Drogo, bo drogo, ale On to ma. Co było robić. Śrubokręt, lutownica, dobre chęci i schemat był na kartce. Drugie dwie godziny zajęło lutowanie nowego modułu i historyczna chwila.

Odpalenie... Niewiarygodne, ale działa! Tylko skąd wziąć oprogramowanie. Na początek było na kasetkach, bo kartridż kosztował jak samochód. Ale z czasem pojawił się i kartridż w moim gniazdku. Było trudno ale udało się "zerżnąć" schemat w/g połączeń na płytce. I tak stałem się jednym z wielu którzy to mieli. Teraz pora wrócić do tego co było i w SERIOUS'ie znajdziecie schemat kartridża do Turbo BLIZZARD'a. Schemat jak schemat, ważne co siedzi w EPROM-ce. Bo na dobrą sprawę ten sam kartridż z różnym oprogramowaniem może być do czegoś innego.

SCHEMATY
"Kliknij" aby powiększyć
Schemat 1 - "kliknij" aby powiększyć
Schemat 2 - "kliknij" aby powiększyć

Co widać na schemacie?

Rejestr sprzętowy zbudowany na bramkach NAND 7400 jest w momencie włączenia zasilania ustawiany. Impuls generują: opornik 4k7 oraz kondensator 4uF. Sygnał jedynki logicznej z wyjścia 3 doprowadzony jest do łączówki RD5 gniazda kartridża. Wynika z tego że przełączy się pamięć w obszar $A000-$BFFF, a więc tam gdzie "siedzi" BASIC. Rejestr sprzętowy można wyzerować np. taką sekwencją rozkazów:

      Z BASIC'aPOKE 54528,x   (x=0-255)
      Z maszynówkilda #xx
sta $d500
   (x=00-FF)
Oczywistym jest że jako adresu użyć można dowolnego ze strony $D5 bo rejestr sprzętowy reaguje na każdy. Zostanie też wyzerowany przy próbie odczyty z niego. Jest to spowodowane tym że tylko sygnał CCTL bierze udział w uaktywnieniu go. Dodatkowo moduł kartridża wyposażony jest w przycisk RESET. W razie kłopotów z zawieszeniem się systemy, jedyną radą byłoby wyłączenie komputera i ponowny start. Dzięki temu przyciskowi, wykonać należało dwie czynności.
  1. Nacisnąć właśnie jego
  2. Nacisnąć RESET w Atarynie (w razie potrzeby klawisz OPTION należało też trzymać wciśniętym)
Pamięć EPROM z oprogramowaniem to 2732 czyli 2kB. Niewiele, ale starczało by ruszyć. Klasyczne połączenie. Doprowadzone sygnały adresowe A0-A11, i D0-D7. Pamięć uaktywnia się gdy RD5=1 co zapewnia rejestr sprzętowy, oraz gdy S5=0. Sygnał S5 jest zerem w momencie odwołania się do adresów z przestrzeni $A000-$BFFF przy RD5=1.

      Pora na opis interfejsu który wmontowywany był do wnętrza XC12. Na tranzystorach zbudowany jest wzmacniacz o baaardzo dużym wzmocnieniu. Potrzebne jest to po to, by sygnał różny od prostokątnego, pojawiający się na wyjściu głowicy odczytującej doprowadzić do... prostokątnego. Silne wzmocnienie, więc zbocza impulsów robią się bardzo strome, a o to chodzi. "Cyfrówka" nie lubi byle czego. Reszta to klasyczna logika. Na schemacie zaznaczone są punkty A-F. Należało je połączyć z odpowiednimi punktami na płycie magnetofonu. Całego opisu nie podaję, bo zajęłoby to zbyt dużo miejsca. Produkowane były różne typy magnetofonów, nawet w serii XE12 spotkałem się z dwoma różnymi płytami. A kto dziś ma zamiar montować TURBO do swojego magnetofonu? Jeżeli znajdzie się taki, to indywidualnie podam szczegóły.

W każdym razie:

Punk A to +5V należy tu doprowadzić napięcie zasilające z magnetofonu, ale po przełączniku włączajacym to zasilanie w samym magnetofonie. Punk B to wejście sygnału. W zależności od konfiguracji połączenia układu LM324 na płycie magnetofonu należy połączyć go z pinem 8 lub 14 LM324. Punk C to masa. Punk D łączyć należy z przewodem połączonym z pinem 5 wtyczki magnetofonu. Z pinu 3 wtyczki magnetofonu przewód dochodzi do płyty. Należy go odlutować. Przewód połączyć z punktem E na płytce interfejsu, natomiast punk D połączyć z punktem lutowniczym na płycie magnetofonu z którego odlutowany został przewód. Równolegle do cewki głowicy przylutowany jest kondensator. Łatwo jest go znaleźć. Znajduje się mniej więcej w środku płyty magnetofonu obok przełącznika Zapis/Odczyt. Dochodzą do niego dwa kabelki bezpośrednio z głowicy odczytującej. Należy go wylutować. Od tej pory wyższe częstotliwości nie będą nim tłumione.

Warto wspomnieć że powstało spooooro różnego rodzaju kartridży do obsługi systemu BLIZZARD'a. Sam mam w swoich zbiorach z 15szt. To ustrojstwo tworzyło nawet RAM-DYSKI. Wierzcie mi. Było super. Ale potem pojawiła się stacja dysków i... XC12 okryty folią czeka lepszych czasów.

      Pora na testy. Kartridż do gniazda, wtyczka XE12 do gniazda SIO. Start! Ale kto będzie to uruchamiał? Panowie! Dlatego podany tu opis + schemat należy traktować jako coś co było, ale już nie jest. Warto wrócić wspomnieniami do przeszłości. Czy ja dobrze mówię? A swoją drogą, czy ktoś wie kto to wymyślił i jaką drogą pojawiło się na naszym stole? Przyznam, że piraciłem ile się da. Ale autora systemu nie znam.

Zenon/DIAL

    BLIZZARD.EPR - dane, które należy umieścić w EPROM

Następny artykuł Do góry Poprzedni artykuł