..:: Serious Magazine ::..
wydanie 13

  Wstępniak
  Serious...
  Konkurs - rozwiązanie
  Wspomnienie
  Wiedza
  Koronkowa robota
  Tester EPROM
  Prog. równoległy AT89C2051
  ATMEL - obsługa programu
  EPROM - programator...
  Oporniki, oporniki...
  Blokada komputera
  Archiver
  Wizyta kosmitów...
  Kompresja arytmetyczna
  Analizator stanów logicznych
  ASL - obsługa
  Moja miłość
  Powroty z przeszłości
  Porady
  Pracownia elektronika
  Parowanie tranzystorów
  Pętla induktofoniczna
  Super, extra, cacy cartridge
  Makroassembler ATMAS II

  Wyjście
Analizator stanów logicznych

      Temat sygnalizowany w magazynie #12. Tu pora na praktyczną realizację. Chwalipięta. Za realizację tego projektu, ale na konwencjonalnych elementach elektronicznych w roku 1984 otrzymałem nagrodę miesięcznika Radioelektronik. Tu prezentuję wersję o wiele lepszą, choć może nieco kłopotliwą w obsłudze. By dokonać pomiaru należy mieć ATARI (800, 65, 130).

      Pomiar jest nieco wolniejszy. Wynika to z tego że wolniejszy jest generator taktujący który użyty jest do tego celu. Pomimo ponad 1MHz częstotliwości jaką oferuje Atari, należy przyjąć że górna częstotliwość taktująca jest dużo poniżej 1MHz. W większości przypadków to wystarcza.

      Co to jest analizator stanów logicznych? To nic innego jak oscyloskop przebiegów cyfrowych i tylko takich. To coś w rodzaju samplera, tyle tylko, że przetwarza dwa poziomy napięć. Standard TTL określa że jest to "0" czyli brak napięcia i "1" gdy napięcie jest około +5V. Analizator pozwala w takt generatora taktującego pobrać kolejne próbki badanego przebiegu, zachować je w pamięci (buforze), a potem jako wykres zobaczyć i zanalizować.

      PIA zamontowany w ATARI pozwala w ten sposób od razu mierzyć osiem przebiegów. Nie na darmo zarówno PORT1 jak i PORT2 wyprowadzone są na zewnątrz. To gniazda joysticków. Wystarczy tylko, dla bezpieczeństwa, zmontować proste bufory i cały przyrząd pomiarowy gotowy. Na dobrą sprawę obejdzie się i bez buforów. Ale radzę je stosować, tym bardziej że montaż jest prosty i nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Resztę robi program.

Jak dokonuje się pomiaru?

      Do wejść należy przyłączyć wyjścia badanego układu. Jeżeli jest to jakiś prosty układ cyfrowy, który ma jedno wyjście (np. generator) to podłączyć należy go tylko do jednej końcówki pomiarowej. Jeżli w bardziej skomplikowanym układzie zbadać należy kilka przebiegów, to odpowiednie wyjścia tegoż układu podłączyć należy do kilku wejść pomiarowych. Uruchomić należy badany układ, no i włączyć próbkowanie, uruchamiając procedurę pomiarową programu: ASL.COM. Gdy pomiar zostanie zakończony, można dokonać analizy przebiegów, gdyż na ekranie, jak na ekranie oscyloskopu zostaną wyrysowane przebiegi zero-jedynkowe. Widać wyraźnie jakie są zależności czasowe poszczególnych sygnałów. Stąd ocenić można, czy przebiegi są prawidłowe i odpowiednio rozłożone w czasie między sobą. Oczywiście wadą tego typu analizatora jest to, że najmniejszym przedziałem czasowym możliwym do próbkowania jest ten tworzony przez program pomiarowy. Niestety, używając komputera w roli takiego przyrządu nie można zrobić tego szybciej. Wynika to z budowy procedur pomiarowych które do wygeneroania jednego taktu, potrzebują kilku taktów generatora ATARI.

Co można mierzyć analizatorem?

Podłączając go do wyjść RS'a-232 można zobaczyć jak kształtują się przebiegi w czasie transmisji na poszczególnych jego liniach. To samo CENTRONIX. Podłączyć się można do wejścia SIO drugiego komputera by zobaczyć jakie sygnały biorą udział w transmisji i jak względem siebie są rozłożone. Można wiele innych pomiarów dokonać, ale zaznaczam, tylko cyfrowych.

Teraz montaż, uruchomienie programu i mam nadzieję układy elektroniczne przestaną chować tajemnice tylko dla siebie.

      W czasach komputerów zwykły woltomierz już nie wystarcza. Prezentowany tu analizator pozwoli dobrać się do tego czego nie widać. A ja podobnym analizatorem (też na ATARI) rozszyfrowałem działanie RS-232. Zachętą do budowy analizatora niech będzie to, że potrzebny jest tylko jeden układ w roli bufora. Zasilany jest z wnętrza ATARI. Potrzebne też są dwie wtyczki takie od joysticka lub podobne Kilka oporników dałem tylko po to by było "fachowo". Można je odłączyć przełącznikiem P lub całkowicie się ich pozbyć. Niektóre uruchamiane układy będą tego wymagać. To Ty musisz zadecydować czy mają być czy nie. Bez nich w niektórych przypadkach przebiegi mogą być przekłamane ASL to raczej próbnik niż prawdziwy Analizator Stanów Logicznych. Pamiętaj o tym i nie wieszaj psów na mnie. Dodatkowo! W czasie pomiaru nie są blokowane przerwania, więc pomiar obarczony jest błędem!!! Hi! Hi! Czy wiesz co zrobić by było dobrze? Kod źródłowy masz, można wstawić kilka rozkazów, zasemblować. A ja w #14 podam całkiem dobry program. To tu, traktuj jako zapowiedź lepszego.

SCHEMAT

Schemat

Zenon/DIAL

    ASL.COM - program pomiarowy
    ASL.ASM - kod źródłowy

Następny artykuł Do góry Poprzedni artykuł