Cyrk


       Kilka sztuczek w tym dziale już prezentowałem. Tym razem coś równie ciekawego. Nie będę opisywał całej scenerii jak zademnostrować sztuczkę, opiszę tylko, dlaczego i jak to działa, ciąg dalszy każdy wymyśli sobie sam.

       Podstawowym rekwizytem będzie wstęga Mobiusa, (powinno się to pisać tak: w miejscu <o> należy wstawić <o> z dwoma kropeczkami nad <o>).

       Jak zrobić taką wstęgę.

       Z arkusza papieru należy odciąć pasek szerokości około 3cm i długości około 60cm. Może być dłuższy lub krótszy. To bez znaczenia. Na jednej stronie tego paska, przy krótszych krawędziach, zaznacz ołówkiem dwie kreseczki, a na drugiej dwa kółeczka.

       Teraz zwiń pasek w ten sposób, by powstała obręcz. Dodatkowo, przewiń go o 180 stopni, w ten sposób, by w miejscu styku spotkało się kółeczko z kółeczkiem. Aby całość się trzymała, sklej miejsce styku. Wstęga Mobiusa gotowa.

       Widzisz, że wstęga ma dwie strony. Jedna to ta na której zaznaczyłeś dwie kreseczki, a druga z dwoma kółeczkami. Na jednej i drugiej zewnętrznej powierzchni powinna być kreseczka.

       Weź czerwoną kredkę i na jednej stronie tej wstęgi wyrysuj czerwoną kreskę wzdłuż całej wstęgi, mniej więcej w połowie szerokości paska z którego jest zrobiona. A na drugiej stronie tej wstęgi wyrysuj taką samą kreskę, ale zieloną kredką.

       I co? Nie da się tego zrobić?

       O.K.

       Mam nadzieję, że samą wstęgę dobrze skleiłeś z paska papieru. Mimo wszystko, weź teraz nożyczki i wzdłuż wyrysowanej kreski, rozetnij wstęgę. Powstaną dwie wstęgi, to każdy wie.

       Więc do roboty.
             Efekt widoczny.
                   Jak wszystko dobrze zrobiłeś, to
                         masz dwie wstęgi.

       Czy aby na pewno?!

         Do dzieła, ciąg dalszy....

       Zrób jeszcze jedną wstęgę Mobiusa. Tym razem rozetnij ją wzdłuż, ale rozcinanie rozpocznij nie w połowie jej szerokości, ale w odległości 1/3 od krawędzi. Aby Ci było łatwiej, więc wpierw ołówkiem wyrysuj sobie kreskę w koło całej wstęgi. Trwa to trochę dłużej niż poprzednio. Za to jaki efekt! Czy otrzymałeś dwie wstęgi? Jedną mniejszą a drugą większą?

       Rozetnij obydwie raz jeszcze wzdłuż.

I co!?

       Teraz coś innego.

       Wszystko robimy tak samo, czyli przygotowujemy rekwizyt, ale w miejscu sklejenia pasek należy obrócić dwa razy, czyli o 360 stopni. Na tak przygotowanej wstędze, na jednej stronie narysuj wzdłuż kreskę czerwoną kredką, a na drugiej stronie kredką zieloną.

       Teraz można!?

       Więc ciąg dalszy.

       Rozetnij wstęgę wzdłuż narysowanej kreski. Jaki efekt?

       Inne cięcia, każdy wymyśli sobie już sam.

       Do czego może się przydać taka wstęga pewnie sobie myślisz. Sam się zastanawiam.

Zenon/DIAL