Mały artykulik do SERIOUS'a


       Połowa czerwca 2002, kilka dni po ukazaniu się SERIOUS'a #11 w mojej E-maliowej skrzynce pocztowej wiszącej na drzwiach znalazł się zaklejony w kopertę arkusz papieru formatu A4 z następującym drukiem.

Początek mniej więcej taki:

Widziałem (Zenon: w Internecie?) jedenasty numer SERIOUS'a, gratulacje!!!!! Jestem pełen podziwu dla Ciebie (to dla mnie. Zenon) z powodu nowego cudeńka: RAM-CART 1MB. Dzięki! (Zenon)

A nieco dalej było tak: (oryginał)

...Pomysł jednego z czytelników tegoż magazynu na temat rozszerzeń dla Atarci jest moim zdaniem super!!!

Jeszcze lepiej by to wyglądało jeśli wsadziłoby się całe ATARI do obudowy PC i wyprowadziło wszystkie porty na obudowę do przodu w zaślepki, które są w miejscach na cd-rom, lub stacje dysków 5.25".

Super by było gdyby jeszcze zamiast jednej zaślepki włożyć stację od PC na Karin Maxi Drive lub może na kontrolerze od XF'ki wstawić stację 3.5" lub jeśli taką się da na Karinie (nie jestem specem więc mogę się mylić co do tych interfejsów). Dołożyć do tego interfejs do obsługi twardego dysku i klawiatury od PC, myszkę, joystick, wyjście na monitor CGI i mamy cool zestawik.

Zapomniałbym o możliwości podłączenia CD-ROM'u i wbudowania głośniczka. Oczywiście można mając jeszcze covoxa, stereo, itp. dźwiękowe (....) wyprowadzić wyjścia cinch na zewnątrz.

To samo można zrobić z najróżniejszymi przełącznikami, np. RESET podłączyć do "reseta" w obudowie i to samo zrobić z przyciskiem POWER i kontrolką sygnalizującą działanie kompa.

Nie będę oczywiście pisał o tak oczywistych szczegółach jak chociażby rozszerzenie pamięci do 1MB, wbudowanych kilku systemach operacyjnych. Myślę że taki zestawik zadowoliłby każdego nawet najbardziej wybrednego maniaka "małego" ATARI. Wystarczy tylko poczekać aż ktoś wykona to dzieło godne uznania i podziwu.

Michał "elkabato" Kabat

List kierowany do mnie (Zenon), więc wypada ustosunkować się do niego. Więc....
O.K.
Wrzucamy na niższy bieg.

       Łatwo zauważyć że jest to nawiązanie do artykułu: Szalony naukowiec w akcji jaki ukazał się w #11. To ja namawiam każdego kogo się da do tworzenia magazynu. Piszcie, piszcie, piszcie.... to moje zakończenie praktycznie każdego listu. Michał "elkabato" Kabat nie wytrzymał i napisał. Łał! Widać (czytać?) że kocha Atari. Wmontować całe "bebechy" Ataryny do blaszanej maskownicy to nie problem. Dorobić to i tamto też się da. Tylko.... Czy to będzie Atari? Z dala widać że nie. Cała sztuka polega na tym, by Atari było Atari. Rzut oka powinien wystarczyć by innym opadła szczęka i gały wyszły z orbit. Ładować wszystko do jednej skrzyni? A gdzie duch i atmosfera którą wokół siebie roztacza to cudowne skośne pudełeczko z napisem w lewym górnym rogu ... ATARI 800XL.

Dlatego na pewno nie ja będę tym który ... wykona to dzieło godne uznania i podziwu...

Owszem, zabieram się za to i tamto, ale tylko z jednego powodu. Klient nasz pan. No i dla satysfakcji, by sprawdzić czy dam radę. Jak nie, to kolejna płytka ląduje w skrzyni na odpady. Będzie czas i chęci to wracam do tematu.

Ale ogólnie jestem za.

Bo do szewskiej furii i apopleksji doprowadzają mnie miliony kabli by całość połączyć z sobą.

Policzmy ile tego jest.

liczymy...
  liczymy...
   i... liczymy....

  dalej liczymy...

Przewód zasilania monitora Neptun
Przewód 220V zasilacza komputera
Przewód z zasilacza do komputera
Przewód 220V zasilacza stacji 1050
Przewód z zasilacza do stacji 1050
Przewód 220V zasilacza stacji CA2002
Przewód z zasilacza do stacji CA2002
Przewód 220V zasilania drukarki
Przewód 220V zasilania wzmacniacza
Przewód sygnałowy Atari-Monitor
Przewód sygnałowy Atari-Stacja
Przewód sygnałowy Stacja-Stacja
Przewód sygnałowy Stacja-drukarka (MicroPrint)
Przewód sygnałowy do wzmacniacza
Przewód kolumny lewej wzmacniacza
Przewód kolumny prawej wzmacniacza
Przewód ogólny zasilania (Akar)
Przewód sygnałowy RS'a-232
Przewód joysticka1
Przewód joysticka2
Przewód pokarmowy... :)

Posiadacze HD dodatkowo mają:

Przewód 220V zasilacza HD
Przewód z zasilacza do HD (5V, 12V)
Przewód sygnałowy HD-komputer/stacja

A ja mam jeszcze obok:

Przewód lutownicy
Przewód zasilacza uniwersalnego
Przewód zasilacza zegara elektronicznego
Przewód do drugiego pokoju by telefonicznie porozumiewać się z resztą rodziny....

Jak ktoś używa dodatkowego, lokalnego oświetlenia, to dochodzi jeszcze jeden przewód zasilający 220V do tejże lokalnej "lampki".

Wiem że istnieją modele Atarynki zgłaszające zapotrzebowanie na dwa dodatkowe przewody. Więc....

Przewód 220V zasilacza 12V
Przewód doprowadzający 12V do.... wentylatorka :)

Starczy. Razem xxx przewodów różnej długości i jakości. Acha, jak mam podłączony programator EPROM'ek, to dochodzą jeszcze trzy przewody. Kto chce to może dodać jeszcze ze trzy bo pewnie po drodze coś pominąłem.

Razem:   33-36   K A B L I   !!!!!

Michał "elkabato" Kabat proponuje by to wszystko było w jednym.

Popieram.

Wtedy jest.... tylko jeden przewód.

To przewód zasilania 220V łączący całe to ustrojstwo z gniazdkiem 220V które jak sądzę w każdym pokoju wbudowane jest w ścianę.

Popieram!!!

Szczególnie wtedy gdy robię porządek na moim biurku i zabieram się za ścieranie kurzu. Czarna rozpacz.... To koszmar! Zaczynam rano a wieczorem jest już wszystko połączone jak było przedtem.

Tylko... gdzie w tym wszystkim jest moja Atarynka!?

Atarynko!!!
         Odezwij się!

Dopisał:                
Zenon/DIAL