CD - MegaBajty softu dla Atari!


      Czy to prawda? Tak! Oto ukazały się dwie płytki na których można znaleść łącznie około 507 MEGABAJTÓW stuffu wyłącznie dla Atari XL/XE! Tak, dobrze liczysz to jest ponad 2800 dysków w podwójnej gęstości!

      Pierwsza płytka jest "rodzimej" produkcji tz. została złożona przez członka naszej Atarowskiej społeczności - Vasca! Druga to produkt typowo komercyjny. Oprócz softu dla Atarki znaleść tam można także mnóstwo oprogramowania dla innych platform (o tym nieco dalej). Na początek zajmę się produktem Vasca.

ATARI XL/XE

      Taki tytuł nosi płytka, może niezbyt wyszukany, ale jasno daje do zrozumienia dla kogo jest ona przeznaczona. Na początku zaznaczę iż płytka jest cały czas aktualizowana, a więc gdy piszę te słowa jej zawartość mogła się już zmienić!

      Ilość stuffu zgromadzonego na krążku to około 380MB. Całość została podzielona na 28 katalogów tematycznych, a w nich znajdują się już odpowiednie podkatalogi. Dodatkowo płytka zawiera ścieżki AUDIO, a więc przy pomocy dowolnego CD player'a możemy posłuchać sobie atarowskich muzyczek (jest ich dziewięć).

      Pierwsze co rzuca się w oczy to fakt iż płytka była przygotowywana dla ludzi, którzy oprócz Atarki posiadają także PC-ta! Nazwy katalogów to tz. długie nazwy, akceptowane przez Windows. Z tego też powodu na innych platformach mogą (ale nie muszą) być kłopoty z ich odczytem (nawet na emulatorze PC, MS-DOS nie chciał otworzyć mi takiego katalogu: !DYSKI"1). Pomijam już fakt iż taka nazwa jest mało czytelna! Na Amidze nie ma jednak problemu z odczytem takich katalogów przez dowolnego filera, a więc Ataro-Amigowcy mogą spać spokojnie :-). Oto spis głównych katalogów znajdujących się na krążku (nazwy ograniczone do 8-miu znaków):

!DYSKI-1      
DOS      
MD8      
SAP
ANI      
EXTENS      
MODY      
TOOLS-1
ASM      
FONTY      
MSX-CO      
TOOLS-2
BAS      
GFX-CO      
MUSIC      
VPOL
COPY-P      
GRY-AT      
PC      
YM
DEMA-A      
GRY-CO      
PICTURES      
ZDJĘCIA
DEMA-C      
GRY-ZE      
RIP      
ZINY

      Katalog !DYSKI to 19 plików (po ok. 1MB każdy) w formacie ATR. Niestety do stuffu zgromadzonego w takim pliku dobrać się można tylko za pomocą oprogramowania, które znajduje się na PC-cie! Amigowcy z "nieco" rozbudowaną konfiguracją mogą skorzystać z PCTASK'a (polecam wersję 4.10 lub wyższą). Moim zdaniem w tym miejscu autor płytki nieco przesadził! Rozumiem format ATR (image atarowskiego dysku), ale ponad 1MB to lekka przesada! Krótko mówiąc ten katalog jest przeznaczony TYLKO dla "PC-ciarzy" lub platformy na której nie będzie problemu z uruchomieniem emulatora PC. Na dysku z SERIOUS (plik SSTUFF06.ARC) znajdziecie bardzo fajny programik S2PC.EXE (nie jest to SIO2PC!). Należy go uruchomić pod emulatorem PC (lub na PC), a umożliwia on dość wygodne przeglądanie zawartości pliku ATR (directory) oraz kopiowanie POJEDYŃCZYCH plików, które się tam znajdują!

W katalogu tym znajdziecie także HTMki z opisem zawartości każdego z tych plików oraz jeden "rodzynek" - image o wielkości 92,176 bajtów (dysk w pojedyńczej gęstości) :-).

      W katalogu ANI znajdziecie 14 animacji w formacie atarowskim (pliki COM).

      Katalog ASM - jak nazwa sugeruje zawiera pliki źródłowe dla assemblera. Nie przeglądałem go dokładnie, ale większość z nich jest w formacie QA.

      Katalog BAS - tu znajdziecie sporo plików, które uruchomimy pod BASIC'em.

      Katalog COPY-P - jeżeli nie masz stuffu z jakiegoś party to zerknij właśnie tutaj! W podkatalogach powinno być to czego szukasz! Napisałem "powinno" z tego powodu iż niektóre podkatalogi są puste, a w niektórych znajdują się ATR'y powyżej 184Kb (dysk w podwójnej gęstości).

      Katalogi DEMA. W pierwszym z nich znajdują się ATR'y o "normalnej" wielkości tz. odpowiadające danej gęstości dysku, a w drugim znajdują się COM'y. Fajnie że zostało to tak podzielone, gdyż znacznie szybciej można znaleść interesujące nas demo! Jeżeli czegoś nie ma w katalogu COPY-P to zobacz także tutaj (np. ja nie znalazłem SMELS'a w katalogu z party, ale znalazłem go właśnie tutaj).

      Katalog DOS - wiadomo co tu znajdziemy! Zaznaczę iż w większości wypadków są to ATR'y (niektóre pliki są także z ARC'owane).

      Katalog EXTENS - coś dla elektroników, ale nie tylko! Znajdziemy tutaj opisy i schematy (pliki JPG) różnych rozszerzeń i urządzeń związanych z maluchem. Niestety sporo z nich jest w formacie CDR lub MS-Word DOC.

      Katalog FONTY - 146 przeróżnych zestawów znaków, w atarowskim formacie!

      Katalog GFX-CO - tu mamy trzy slideshow'y w formacie ATR.

      Katalogi GRY. W pierwszym znajdują się 693 ATR'y z przeróżnymi grami! W drugim 1214 gier w atarowskim formacie COM, a w trzecim 100 zestawów gier ponownie w formacie ATR wraz ze spisem tego co znajduje się w danym zestawie. Wszystkie ATR'ki są w standardowych formatach! Gier chyba nikomu już nie zabraknie do końca życia :-)))!

      Katalog MD8. Tu znajdziemy 154 moduły (ponad 6MB) w formacie MD8, które możemy posłuchać na Atari przy pomocy np. SoundTracker'a (tego z Mirage) lub Fampy Player'a.

      Katalog MODY. A tutaj jest 220 modułów (ponad 14MB) w formacie MOD, które można posłuchać na Atarci przy pomocy playerka INERTIA lub bezpośrednio na PC czy Amisi (polecam Hippo Playera -oczywiście zarejestrowanego!). Pisząc ten tekst właśnie słucham sobie tych MOD'ków. Poza tym znajduje się tutaj 15 ATR'ów, a każdy z nich ma po 736Kb.

      Katalog MUSIC-CO. Znajdziemy tutaj 8 atarowskich kolekcji muzycznych. Pięć z nich to ATR'y, jeden to ARC i dwa COM'y.

      Katalog MUSIC. 1085 pliczków (prawie 3.5MB). Znajdziemy tutaj pliki CMC, MPT, TMC oraz SMP. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

      Katalog PC. To coś dla "rasowych" PC-ciarzy. Znajdą oni tutaj flagowe emulatory Atarci dla "grzyba" (w różnych wersjach) oraz kilka programików pomocniczych jak np. APE v1.17 (nie zarejestrowana).

UWAGA! Vasco organizuje "zrzutkę" na zarejestrowanie APE! Po ile? Mnie poinformował że po około 10 zł, ale uzależnione jest to od ilości chętnych (im więcej tym mniej...). Adres znajdziecie nieco dalej.

Wracając do katalogu PC... Napisałem dla "rasowych", no bo trudno emulować Atari pod emulatorem PC na Amisi :-))), choć przyznam się że próbowałem... owszem odpalił, ale... Na Amisi z PowerPC pewnie była by to całkiem przyzwoita prędkość :-))).

      Katalog PICTURE. Tu znajdziemy coś dla oka! Oprócz obrazków w oryginalnych atarowskich formatach znajduje się tu podkatalog C64, a w nim obrazki z Comody w formacie PNG. Obrazków jest 731 (ponad 7MB - atarowskich) oraz 123 (prawie 1MB) z C64. Dominujące formaty to: RIP, HIP, PIC, MIC, GR8, CPR, APC AP3, APP. Jest także kilka GIF'ów oraz IFF'ów.

      Katalog RIP - 12 ATR'ów z obrazkami w tym formacie.

      Katalog SAP. Ponownie coś dla PC-towców (z Windows!). SAP (Slight Atari Player) to program stworzony przez grupę Slight umożliwiający odtwarzanie atarowskich modków (CMC, MPT i inne), na PC (najogólniej mówiąc). Program nie da się uruchomić pod MS-DOS'em i z tego też powodu trzeba mieć zainstalowany Windows! Oprócz tego znajdziemy tutaj bardzo dużo modków w formacie SAP.

      Katalogi TOOLS. To jest to co tygryski lubią najbardziej (takie jak ja :-))) W pierwszym znajdziemy 141 ATR'ów (ponad 16MB) z użytkami! W drugim 903 pliki (prawie 7MB). Niestety tutaj Vasco zrobił prawdziwy "przeplataniec"! O co chodzi? Pliki w katalogu są posortowane! Do wielu programów z tego katalogu oprócz dokumentacji dołączone są pliki przykładowe i tu zaczyna się prawdziwy horror! Jak zna się dany program to w miarę szybko odnajdzie się te pliki, ale jak się nie zna... A wystarczyło wyłączyć sortowanie aby nie było problemu (nie wspomnę już o tym iż można było stworzyć dla takich plików osobne podkatalogi). Zresztą ta sprawa dotyczy także innych katalogów np. Music - zrobić cztery podkatalogi dla CMC, MPT, MPT+SMP i TMC, Pictures - podkatalogi dla PIC, MIC, GR8 , RIP... Wiem że wymaga to sporo pracy, ale potem jak ułatwia to odnalezienie czegokolwiek, tym bardziej iż to jest "dysk" z 380-cioma MEGABAJTAMI danych, a nie dysk 184Kb!

      Katalog VPDL - tu znajdziemy ATR'y z Vasco Public Domain Library. Niestety brakuje dysku #06. To napewno pomyłka podczas składania!

      Katalog YM - to jest jedyny katalog, którego nie udało mi się "rozszyfrować". Nie mam pojęcia jakie dane tam się znajdują, bo niczego nie mogę odczytać! Nie, nie jest to wina płytki, ale formatu tych danych. Podejrzewam iż są to pliki w jakimś PC-towym formacie. Vasco może wyjaśnisz mi to w liście :-))).

      Katalog ZDJĘCIA. Nie, nie ma tu ani Pameli ani Cindy :-) Znajdziesz tutaj fotki z większości party (o ile nie ze wszystkich). Zdjęcia są w formacie JPG co skótecznie opóźnia ich oglądanie na słabszych konfiguracjach (na Amisi polecam Visage v39.20 lub nowszy). Oprócz tego znajdziecie tu także zdjęcia redakcji SYZYGY (pozdrawiam!). Warto zaznaczyć iż zdjęcia z danego party są w odpowiednim podkatalogu (a jednak Vasco można dane fajnie posortować :-))) ).

      Katalog ZINY. Cóż można powiedzieć... W większości wypadków są to ATR'y, ale o standardowych długościach. Ten katalog jest także starannie zrobiony tz. każdy magazyn ma swój podkatalog! Magazynów jest naprawdę sporo. Oprócz produkcji naszej sceny znajdziecie także inne np. ABBUC Magazine.

      Tak ogólnie prezentuje się ta płytka w moich oczach. Czy warto ją kupić? Dla tego kto oprócz Atari posiada także PC-ta powinna to być bardzo atrakcyjna płytka! Znajdzie na niej wszystko co niezbędne jest do tego aby "dobrać" się do stuffu na niej zgromadzonego! Dodatkowo znajdzie na niej sporo emulatorów Atari co jeszcze bardziej ją uatrakcyjnia! Gorąco polecam!

      Dla Amigowców jest to też bardzo interesująca pozycja. Co prawda nie mają już oni tak wygodnego i pewnego dostępu do stuffu jak PC-towcy, ale przy pomocy PC-Task'a można sobie z tym poradzić (ważny jest także config MS-DOS'a). Osobiście sam jestem w tej grupie i poza pewnymi problemami (na początku) z plikami ATR nie było innych (większych) problemów. Amisia jednak powinna być choć troszkę dopalona. Oczywiście ktoś kto ma A500 czy też nie rozbudowaną A1200 z CD także może sobie poradzić z "wydobyciem" stufu z tej płytki, ale będzie to bardziej czasochłonne!

      Inne platformy... to już sami musicie ocenić czy poradzicie sobie z ATR'ami czy też nie. Ostatecznie zawsze można przenieść image "po kabelku" w całości (Atarka musi mieć min. 256Kb), a następnie nagrać go już jako normalny atarowski dysk. Odpowiedni program już piszę (właściwie już jest, ale trzeba go dopieścić). Należy jednak pamiętać iż na płytce są także ATR'y powyżej 184Kb - do tych bez odpowiedniego softu już się nie dobierzecie (pozostaje PC kolesia lub emulator).

      Jaka jest cena? Nie mam pojęcia! Ja otrzymałem cenę specjalną, a więc nie dotyczy ona innych (dzięki VASCO!). Gdzie można ją kupić? Oczywiście u Vasca Napisz do Vasca

EMULATORY

      Płyta poświęcona głównie C-64, ale nie tylko. Zawiera 350MB stuffu dla Commodore, 127MB dla Atari XL/XE, a także niewielki zbiór (16MB) softu dla Atari ST. Ponadto 185 obrazków IFF ściągniętych z gier i dem na C-64, assembler dla procesorów 6502 na Amigę oraz SidTunes - kolekcja muzyczek z Commy do posłuchania na Amisi. Poza tym 61MB przeróżnych emulatorów na Amigę. Aby "dociągnąć" do 650-ciu megasów dodano kilka zestawów z kolekcji Freda Fisha. Jak widać płytka przeznaczona w 100% dla Amisi. Oczywiście nie będzie problemu z jej odczytem na PC!

      Z wiadomych powodów pominę opis zawartości całej płytki. Króciutko o tym co można znaleść tu dla "malucha". Cały soft zgromadzony został w dwóch katalogach: atari_xl.com oraz atari_xl.fre. Tak! Nie mylisz się! Wszystko zostało ściągnięte z sieci! Ważne jest jednak to iż to co znajdziesz w tych katalogach będzie zupełnie inne od tego co znajduje się na płytce ATARI XL/XE! Krótko mówiąc obie płytki wspaniale się uzupełniają! Niestety... jak to bardzo często bywa w tego typu składankach, soft w żaden sposób nie był "sortowany" - zrzucano jak "leci" i w efekcie końcowym sporo programów się powtarza!

      Pierwszy katalog zawiera 15 podkatalogów tematycznych. Większość z nich posiada własne podkatalogi (np. gry posidają podkatalogi poukładane alfabetycznie co przyznam bardzo mi się podoba).

      W drugim katalogu znajduje się 25 podkatalogów tematycznych. Przyznam iż właśnie tutaj można znaleść sporo interesujących rzeczy jak np. wszelkiego rodzaju źródła (ASM, ACT, BAS). Dodatkowo jest tu także katalog SIO2PC w którym znajduje się "troszkę" softu dla PC.

      Nie opiszę Wam wszystkiego bo nie mam już miejsca w tym artykule, a nowego nie warto rozpoczynać (byłby zbyt krótki). Dodam jeszcze iż na tej płytce są same starocie (dlatego nie znajdziecie ich na płytce Vasca). Do tej pory najmłodszy program jaki odnalazłem był z 1995 roku! Jeżeli posiadasz Amigę to od razu Cię informuję iż znajdziesz tu tylko jeden emulator Atarki na Amisię - Atari800! Jest on jednak tak wolny że nikomu go nie polecam!

      Czy warto? Jeżeli chcesz poszperać w starociach to TAK! Jeżeli jednak wolisz nowsze produkcje to raczej zdecyduj się na płytkę Vasca! Płytka kosztuje 30zł, ale do tego należy doliczyć 10zł (koszt przesyłki) co łącznie nam daje 40 złociszy za 127MB old softu... Amigowcy dodatkowo znajdą emulator PC (PC-Task wersja prehistoryczna, w dodatku BETA). Kilka emulatorków C-64 (Frodo, A64 Pack - polecam ten drugi), ZX Spectrum i inne. Poza tym sporo utilitków umożliwiających komunikację Amigi z C-64 (w przeróżny sposób) oraz "tonę" innego (bardzo starego) badziewia! Do płytki dołączona jest broszurka reklamujaca inne krążki. Jeżeli ich zawartość jest tak stara jak na tym CD to ja bardzo dziękuję (za tą cenę), wolę kupić inne (też ze starociami) za... 15-20zł bez kosztów związanych z wysyłką. To wszystko dotyczy softu dla Amigi!!!

      I właściwie to wszystko... Acha! Jeżeli Vasco zaproponuje mi jakąś ciekawą ofertę to być może te 127MB z płytki EMULATORY znajdziecie na jego płytce :-)))

Jager/Dial