IRC dla początkujących


      Internet Relay Chat, czyli miedzynarodowy, wieloosobowy talk. Plotkowanie o wszystkim w różnych językach. Jest to coś, co przypomina CB-radio tyle że informacje są przekazywane na sieć komputerową. Podobnie jak w CB, komunikacja z innymi użytkownikami odbywa się na kanałach, w tej chwili jest ich ponad 700. Każdy kanał ma swoją nazwę, sugerującą do pewnego stopnia co się dzieje na kanale, oraz czasami topic - określający bieżący temat rozmowy.

      Językiem podstawowym jest oczywiście angielski-aczkolwiek jest kilkanaście kanałów, na których preferowane są raczej inne języki - nazwy tych kanałów na ogół jednoznacznie precyzują dany język. Przykładowo w tej chwili istnieje kilka polskich kanałów o nazwach:

#polska
#poland
#polonia
#torun
#krakow

... nazwa kanału musi być poprzedzona hash'em #. Oprócz publicznych rozmów IRC umożliwia prywatną komunikację między dwoma osobami - na wybranym kanale, który trzeba wcześniej zabezpieczyć przed ciekawskimi osobnikami, lub poza kanałem...

      Program działa na zasadzie komunikacji client-server. Aby go uruchomić należy mieć własnego IRC-client'a - wtedy wystarczy napisać komendę irc (lub, jeśli nie mamy ustawionej ścieżki do katalogu z programem, trzeba ten katalog najpierw odszukać). Po uruchomieniu client łączy się z serverem (jeśli nie-należy wydać komendę IRC: /server . Wybieramy najbliższy server! Adresy IRC-serverów w Polsce:

galaxy.uci.agh.edu.pl w Krakowie
irc.fuw.edu.pl w Warszawie

Jeśli klienta nie posiadamy, to pozostaje telnet do któregoś z publicznie dostępnych klientów IRC:

W Europie:

telnet ircclient.itc.univie.ac.at 6668
login: irc
no password

telnet student.uci.agh.edu.pl
login: irc
password: irc

W Stanach:

telnet ws07.merit.edu
login: irc
no password

ale jest ograniczenie na domenę, hosty spoza musza posiadać autoryzację.

telnet RED-DWARF.CIT.CORNELL.EDU
login: irc

Azja:

telnet cc.nsysu.edu.tw
login: irc
no password

Irc-client na bbs-ie:

telnet cissun11.cis.nctu.edu.tw
login: bbs
no password

Po wejściu wybrać 'new user' i podać swoje namiary. Potem z głównego menu: T czyli Talk, a następnie: I czyli IRC. Sugeruję wybrać najbliższy adres.

Uwaga: liczba osób, które mogą jednocześnie podłączyć się do takiego public client'a jest ograniczona! A poza tym to jest bardzo niewygodne... proszę mi wierzyć... duże opóźnienia!

Dla osób które mają trochę doświadcznia w pracy przy komputerze: jeśli nie macie jeszcze clienta IRC, można go sciągnąć przez FTP z podanych niżej serverów:

UNIX irc II
HostKatalog
cs.bu.edu/irc/clients
ftp.acsu.buffalo.edu/pub/irc
slopoke.mlb.semi.harris.com/pub/irc
plod.cmbe.unsw.oz.au/pub
coombs.anu.edu.au/pub/irc
nic.funet.fi/pub/unix/irc/ircII
ftp.informatik.tu-muenchen.de/pub/net/irc

EMACS elisp
HostKatalog
cs.bu.edu/irc/clients/elisp
slopoke.mlb.semi.harris.com/pub/irc/emacs
nic.funet.fi/pub/unix/irc/Emacs
lehtori.cc.tut.fi/pub/irchat
ftp.informatik.tu-muenchen.de/pub/net/irc

VMS
HostKatalog
cs.bu.edu/irc/clients/vms
coombs.anu.edu.au/pub/irc/vms
nic.funet.fi/pub/unix/irc/vms
ftp.informatik.tu-muenchen.de/pub/net/irc

REXX for VM
HostKatalog
ftp.informatik.uni-oldenburg.de/pub/irc/rxirc
ftp.informatik.tu-muenchen.de/pub/net/irc/VM
cs.bu.edu/irc/clients/rxirc
coombs.anu.edu.au/pub/irc/rxirc
nic.funet.fi/pub/unix/irc/rxirc

MS-DOS
HostKatalog
cs.bu.edu/irc/clients
nic.funet.fi/pub/unix/irc/msdos

Macintosh
HostKatalog
cs.bu.edu/irc/clients
nic.funet.fi/pub/unix/irc/mac
sumex.stanford.edu/info-mac/comm

Następnie trzeba to skonfigurować na swoją maszynę i skompilować, albo poprosić lokalnego administratora o wykonanie tej czynności.

  

      Podłączyliśmy się szczęśliwie do IRC. Każdy użytkownik IRC jest identyfikowany za pomocą nickname'a, który należy podać, uruchamiając IRC. Jeśli go nie podamy, dostajemy automatycznie taki, jak login name. Nickname można zmienić komendą /nick z poziomu IRC.

      Wszystkie komendy IRC należy poprzedzać znakiem backslash "/". Tekst nie poprzedzony backslash'em jest traktowany jako wiadomość, którą chcemy przekazać innym użytkownikom. Komendy, które znać należy,aby nie czuć się zagubionym na IRC:

KomendaOpis
/HELPwszystkie dostępne komendy
/HELP ‹KOMENDA›help do podanej komendy
/NICK ‹NICK›zmiana nickname'a
/JOIN ‹KANAŁ›podłączenie do wybranego kanału, przypominam o znaku # przed nazwą kanału

Od tego momentu cokolwiek napiszemy bez "/" na początku linii bedzie posyłane do wszystkich ludzi na kanale. Wysłanie następuje w momencie wciśnięcia ENTER'a. Inne komendy:

KomendaOpis
/WHO ‹kanału›lista osób na kanale ‹kanał›
/WHO *lista osób na kanale, do którego sie podłączyliśmy ostatnio
/WHOIS ‹nick›trochę informacji na temat użytkownika o nickname'ie ‹nick›
/MSG ‹nick› ‹wiadomość›wysłanie wiadomości do osoby o nickname'ie ‹nick›. Wiadomość jest prywatna, widzi ją tylko ta jedna osoba - nikt inny
/MSG . ‹wiadomość›wysłanie wiadomości do osoby, do której wysłaliśmy ostatnie
/MSG /MSG , ‹wiadomość›wysłanie wiadomości do osoby, od której dostaliśmy ostatnie /MSG
/QUERY ‹nick›po tej komendzie wszytko co piszemy idzie nie na kanał, ale do wybranej osoby - przydatne, jeśli zamierzamy przeprowadzić prywatną konwersację - używanie za każdym razem /MSG jest dość męczące
/QUERYlikwidacja query
/LEAVE ‹kanał›wyjście z kanału
/QUITwyjście z IRC

Nie jest istotne, jakich liter używamy, wydając komendy. Małe pisze się łatwiej :-). Podobnie w nazwach kanałów czy w nickname'ach: nickname'y Aga1 i aga1 sa identyfikatorami tej samej osoby.

  

      Trochę więcej informacji, dla tych którzy już napisali przynajmniej kilka linii na IRC. Komenda /JOIN ‹kanał› powoduje dołączenie do nowego kanału z automatycznym wyjściem z poprzedniego. Jeśli chcemy być na kilku kanałach na raz, należy najpierw wydać komendę: /SET NOVICE OFF. Od tego momentu przestajemy być nowicjuszami :-) Teraz po dołączeniu się do nowego kanału widzimy, co dzieje się na wszystkich kanałach do których się dołączyliśmy... Kanałem aktywnym zaś jest ten ostatni i tam idą nasze wypowiedzi. Przełączenie kanału aktywnego komendą /CHANNEL ‹kanał›, można /JOIN ‹kanał› mimo że już jesteśmy dołączeni - też działa a jest krócej. Ponadto jeśli w dowolnej komendzie nazwę kanału zastąpimy gwiazdką, zostanie ona potraktowana jak nazwa kanału aktywnego. Przykładowo, jeśli chcemy wyjść z kanału, możemy napisać: /LEAVE*. Wyjdziemy tylko z jednego kanału, tego aktywnego.

Jak założyć nowy kanał?

Po prostu: /join #nowy_kanał - i kanał już jest. Z jednym użytkownikiem :-) Osoba, która założyła kanał, staje się automatycznie tzw. operatorem kanału. Jest to swego rodzaju przywilej - tylko operator może zmienić typ kanału przy pomocy komendy /MODE.

/MODE ‹kanał› ‹określenie typu›

‹określenie typu› ma postać jednej literki, przykładowo:

p - kanał jest prywatny - jego nazwa w liście kanałów występuje jako skrót "Prv"; innymi słowy ktoś kto nie jest wtajemniczony, nie może dołączyć się do takiego kanału, bo nie zna jego nazwy.
s - kanał sekretny -jego nazwy w ogóle nie ma w liście kanałów; o ile komenda /WHO ‹kanał› działa dla kanału prywatnego - to znaczy pokazuje ludzi dołączonych do tego kanału, to dla kanału sekretnego nie działa!
i - kanał jest dostepny tylko dla ludzi, którzy są na niego zaproszeni komendą /INVITE ‹nick›

Operator może też nadać przywilej operatora komuś, kto właśnie dołączył się do jego kanału komendą: /MODE ‹kanał› +o ‹nick›, a potem zabrać ten przywilej komendą: /MODE ‹kanał› -o ‹nick›.

Przeglądanie listy istniejących kanałów:

/LIST - lista wszystkich kanałów; jest ich zwykle ponad 700! Można użyć gwiazdki (*), która oznacza dowolny ciąg znaków; przykładowo: /LIST #p* - wszystkie kanały na literę P. Przed wydaniem tej komendy radzę napisać: /SET HOLD_MODE ON - zatrzymuje scrolling co jeden ekran kontynuacja scrolowania klawiszem ENTER.

      Zwracam uwagę na komendę /ALIAS - bardzo przydatna. Służy ona do definiowania skrótów dla często używanych komend np. po zdefiniowaniu: /alias jp join #polska dołączenie do kanału #polska będzie wymagało napisania tylko komendy /jp.

  

Polecam również obszerniejsze omówienie po angielsku znajdujące się w dokumencie RCprimer w jednym z trzech formatów:

  • IRCprimer.ps.Z - Postscript version
  • IRCprimer.txt - Plain text version
  • IRCprimer.tex.Z - Source code.
Dokument można znaleść na podanych niżej serwerach ftp:

HostKatalog
nic.funet.fi/pub/unix/irc
cs.bu.edu/irc/support
coombs.anu.edu.au/pub/irc/docs
galaxy.uci.agh.edu.pl/pub/network/irc/docs

Agnieszka Gąsiorowska
e-mail: aga@uci.agh.edu.pl

Artykuł dostarczył Dracon/Taquart