Słowo boże...eee słowo wstępne!


      Właściwie to chciałem po raz drugi ten obowiązek zrzucić na barki Jagera, jednak lektura kilku listów i kilku artykułów z różnych innych magazynów dyskowych doprowadziła do tego, że zacząłem walić w klawisze. Wszystkie "techniczne" uwagi dotyczące tego wydania magazynu umieści tutaj jak zwykle Jager, a ja...

      Wszędzie natrafiam na ślady informacji o konkurencji jaka niby panuje pomiędzy redakcją SERIOUS'a oraz magazynu SYZYGY. Być może moja wypowiedź na temat SYZYGY na łamach pierwszego SERIOUS'a i wypowiedź Vasca na mój temat w SYZYGY # 4 może dawać co poniektórym osobnikom podstawy do wysnuwania takich twierdzeń, jednak... Bardzo często ważniejsza jest umiejętność czytania między wierszami od umiejętności czytania... Chciałbym tu jeszcze dodać, że wspomnianą umiejętnością na pewno wykazał się Vasco, co zaowocowało podczas naszego spotkania na Satellite'98 laniem w mordę... nie! Nie siebie, PIWA!

      Chciałbym w tym miejscu z całą stanowczością stwierdzić, że tryiumwirat zawarty pomiędzy Jagerem, Gepardem i mną ma na celu jedynie realizację naszych wspólnych wyobrażeń (i marzeń) dotyczących tworzenia magazynu dyskowego! Nie konkurujemy z nikim! SERIOUS jest magazynem, takim jaki chcielibyśmy otrzymywać nawet jako produkt komercyjny! To że redakcja SYZYGY jest w stanie tworzyć magazyn dyskowy o bardzo wysokim poziomie, nie daje chyba podstaw do twierdzenia o konkurowaniu?

      Jak już wspomniałem, staramy się jak możemy, jednak trzeba przyznać, że otrzymujemy na temat magazynu bardzo wiele uwag i spostrzeżeń. Wszystkie pochwały są przez nas bardzo mile widziane, a tak na poważnie to zachęcają nas do dalszej pracy. Natomiast wszystkie głosy krytyczne są przez nas olewa... eee! Przepraszam. Wszystkie głosy krytyczne są dokładnie analizowane i na pewno z analiz tych będziemy wyciągać jakieś wnioski ku zadowoleniu chyba wszystkich...

      Bardzo nas cieszy stale powiększające się grono autorów magazynu, bo wierzcie mi, nie ma nic smutniejszego niż magazyn dyskowy napisany przez jednego faceta. W tym miejscu ponawiam zaproszenie skierowane do wszystkich twórców, muzyków, tekściarzy, rysowników i koderów do współpracy przy tworzeniu tego maga. A wszystkich pozostałych zapraszam do lektury magazynu. Jak zwykle, oprócz naprawdę ciekawych artykułów, w plikach ze stuff'em zgromadziliśmy dla Was bardzo wiele materiałów poglądowych dotyczących opisywanych efektów, zjawisk, programów itp. W dalszym ciągu publikujemy rozpoczęte "seriale", uruchamiamy nowe, publikujemy artykuły polemiczne, myślę, że i tym razem dotarczyliśmy Wam nowej rozrywki na jakiś czas... Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki i na pewno znajdą coś dla siebie i początkujący ataryniarze, ale i wytrawni koderzy...

Nie będę już dłużej przynudzał, zapraszam do przeczytania uwag Jagera i do lektury artykułów i oglądania zgromadzonego stuff'u...

Zbycho Jabol/DIAL


Kilka uwag na temat "nowego" SERIOUS'a


      Na wstępie wszystkich uspokoję... Obecnie "oblicze" maga jest wybrykiem jednorazowym! Po prostu chciałem aby wydanie świąteczne magazynu wyróżniało się i chyba się udało!?

W nowym roku powrócimy już do poprzedniego wyglądu, chyba że Gepard i Floyd wezmą się w końcy do ROBOTY i stworzą tyle grafiki, aby mógł powstać nowy, obiecywany SERIOUS! Prawdę mówiąc sam nie wierzę w to co piszę, ale cuda się zdarzają (niestety zbyt rzadko).

Teraz kilka uwag technicznych związanych z tym wydaniem.

Pierwszy prezent

      Aby wszyscy ataryniarze w tym roku dostali prezent pod choinkę, postanowiłem iż to wydanie będzie w gęstości ROZSZERZONEJ! Myślę że kilka osób będzie z tego powodu zadowolonych, a już napewno koleś Jurgi'ego (Hi Jurgi!)!

Oczywiście znajdą się i przeciwnicy tego pomysłu, gdyż znacznie zmniejszyła się "pojemność" dysku, a to doprowadziło do zmniejszenia ilości artykułów! Niestety... teraz pocieszę wszystkich "przeciwników tego pomysłu". Kolejne wydanie będzie ponownie w PODWÓJNEJ gęstości!

Prezent drugi

      Do tego wydania wprowadziłem większość "pomysłów" naszych czytelników np. wygaszacz ekranu, zmiana stron przy pomocy klawiszy [+], [*], skok do danej strony itd. Poza tym CAŁY magazyn jest w języku polskim (także konwenter artykułów)!

Prezent trzeci

      Jest on głównie dla koderów! Oto jeden z najlepszych koderów - Króger, odkrywa tajemnice swojego "warsztatu"! Specjalnie dla czytelników SERIOUS'a przygotował bardzo ciekawy (i obszerny) artykuł oraz sporo źródłówek, które znajdziecie w pliku ze stuff'em!

Prezent ostatni

      He, he to nic innego jak sam SERIOUS! Jest to naprawdę cud że udało się dotrzymać terminu, który podałem w poprzednim wydaniu! Kto nie wie o co chodzi niech przeczyta uważnie stopkę redakcyjną! Drugi raz nie dam się tak ponieść...

Myślę że trzeba także podziękować naczelnemu za dotrzymanie "naszego" terminu, niestety Gepard tradycyjnie... Tym razem jednak można mu wybaczyć, gdyż "złapał" jakieś choróbsko! Nie, nie, nic poważnego, ale nie pozwoliło mu to na jakąkolwiek pracę.

Uwagi techniczne

      Magazyn NIE wykorzystuje dodatkowej pamięci komputera, a więc można go odpalić na zwykłej 65-tce! Wykorzystywana jest natomiast pamięć RAM pod ROMem, a więc ten Ramdysk zostanie zniszczony po uruchomieniu magazynu!

Magazyn jest "samowystarczalny" tz. nie pracuje pod kontrolą DOS'u (posiada własny loader), a więc żaden Ramdysk nie zostanie uszkodzony!

Dysk z magazynem należy ZAWSZE kopiować przy pomocy KOPIERA DYSKOWEGO! Dlaczego? Napewno każdy się już domyśla! Oczywiście samo kopiowanie jest jak najbardziej WSKAZANE!

Obsługa

      Jest ona zbliżona do obsługi poprzednich wydań. Klawisz HELP wyświetli "ściągę" z klawiatury i to właściwie wystarczy, a więc nie będę się tutaj rozpisywał. Zaznaczę tylko iż wygaszacz ekranu można uaktywnić "ręcznie" przy pomocy klawisza SHIFT. Automatyczne uaktywnienie nastąpi po upływie ok. 3 min.

Konwenter artykułów

      Tym razem jest to "niezależny" program tz. nie współpracuje on bezpośrednio z magazynem! Aby przekonwenterować artykuł należy najpierw uruchomić konwenter pod kontrolą DOS'u (zalecany jest DOS II+/D). Dokładna instrukcja obsługi znajduje się w programie i uaktywnia się ją przy pomocy klawisza HELP.

To chyba wszystko odnośnie samego magazynu. Na następnej stronie znajdziesz spis zawartości dysku oraz opis plików ARC.

Jager/Dial


Zawartość dysku


Strona "A" (strona BOOT'owalna)
 • Intro
 • Magazyn
 • Artykuły
Strona "B"
 • ARTKONW.COM - konwenter artykułów
 • UNARC24.COM - UnArc v2.4
 • SSTUFF03.ARC - archiwum stuff'u
 • SDXPACK2.ARC - archiwum - druga część plików z pakietu SDX PACK (pierwsza zamieszczona była w poprzednim wydaniu).

Jager/Dial


Zawartość pliku SSTUFF03.ARC


1. JGP.ARC
 • JGP.COM (edytor fontów)
 • dwa pliki przykładowe
artykuł: Jakie Fonty? Część druga

2. BYTES256.ARC

 • BULKI.COM (plik do uruchomienia)
 • TINY01.COM (plik do uruchomienia)
 • BULKI.ASM (plik źródłowy - QA)
 • TINY01.ASM (plik źródłowy - QA)
artykuł: 256 bajtów!

3. RIP2.ARC

 • LZSS40.ASM (plik źródłowy - QA)
 • SQZ10.ASM (plik źródłowy - QA)
 • SQZ11.ASM (plik źródłowy - QA)
 • MULTIRIP.RIP (rysunek)
 • RIP.RIP (rysunek)
 • VISAGE2.5 (przeglądarka)
artykuł: RIP... Jeszcze raz!

4. FILLED.ARC

 • FILLED.ASM (plik źródłowy - QA)
 • FILLED.COM (plik do uruchomienia)
 • FILLED.DOC (dokumentacja)
 • PREKALK.BAS (plik w BASIC'u)
 • PREKALK.DOC (dokumentacja)
 • TAB39.ASM (plik źródłowy - QA)
 • TAB39.DOC (dokumentacja)
 • TLO.BAS (plik w BASIC'u)
 • TLO.DOC (dokumentacja)
artykuł: O wypełnianiu i wypełniankach

Jager/Dial


Rozpakowanie plików *.ARC


      Jak "dostać" się do tych plików? Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe,ale aby było to jeszcze łatwiejsze całą "procedurę" opiszę w punktach.
 1. Wczytujemy plik UNARC24.COM (najlepiej pod kontrolą MyDOS'a), który znajduje się na dysku z magazynem.
 2. Wybieramy opcję A (Un-Arc/Un-Alf).
 3. Podajemy kompletną nazwę pliku czyli: D1:SSTUFF03.ARC.
 4. Podajemy stację docelową (np. D8:).
 5. Czekamy na zakończenie rozpakowywania pliku (komunikat DONE!).
Jeżeli nie posiadasz RAMDYSK'u to najlepiej przekopiuj plik SSTUFF03.ARC na inny dysk i dopiero wtedy zacznij go rozpakowywać.

Po zakończeniu wszystkich operacji w katalogu ukażą się nam, wspomniane wyżej, kolejne pliki ARC. Aby dostać się do programów w nich zawartych całą operację rozpakowania powtarzamy:

 1. Opcja A.
 2. Nazwa pliku (np. JGP.ARC).
 3. Stacja docelowa (np. D8:).
Mam nadzieję że nikt nie będzie miał kłopotu z rozpakowaniem tych plików!?

Jager/Dial


Ostatnia informacja


      Niestety nie jest ona zbyt wesoła (choć może dla niektórych...). Następne wydanie magazynu ukaże się za jakieś trzy miesiące. Napewno nie jest to termin ostateczny i być może że już za miesiąc będziecie mogli je zobaczyć ale aby nikt nie był rozczarowany lepiej niczego nie obiecywać...

Życzenia już były, pozdrowienia także, a więc zapraszam do lektury...

Jager/Dial