Językologia stosowana


      Zupełnie nie wiedziałem jak zacząć ten text. Nic nie przychodziło mi do głowy. Sam pomysł na artykuł podróżował w niej już od pewnego czasu.

      Ale zacznijmy od początku. Jakiś czas temu zaczęłem się zastanawiać na temat różnorodności tzw. języków programowania. Na scenie bryluje assembler, w wielkim świecie rządzi C, w szkole promuje się Pascal. Słyszałem też o innych DIALektach. Dlatego też aby poszerzyć swe horyzonty udałem się do niezawodnej czytelni. Szukałem,przewracałem, inwigilowałem, aż do skutku. Oczywiście moja uwaga była skupiona na materiałach, które dotyczą języków dla maszyn 8-bitowych. Niestety, literatura jakiej poszukiwałem była wielce skromna. Okazało się że na ósemkach panuje też prawdziwa "wieża Babel".

Ale od początku, jak to wszystko się zaczęło. Jako pierwszy z języków tzw. wyższego rzędu powstał:

FORTRAN

a było to w 1955 roku. Jego nazwa to skrót od ang. FORmula TRANslating system. Przeznaczony był przede wszystkim do obliczeń numerycznych. Jego cechą charakterystyczną jest łatwość opisu wyrażeń matematycznych oraz budowy podprogramów. Ma dosyć rozbudowany system wejścia/wyjścia. W skład języka wchodzą też podstawowe funkcje matematyczne: sinus, cosinus, logarytm, funkcja wykładnicza itd. Obliczenia mogą być przeprowadzone na liczbach zmiennoprzecinkowych. Programy napisane w FORTRANIE mogą stosować operacje logiczne, przetwarzać liczby zespolone i dane znakowe.

PL/1

ang. Programming Language One, jest uniwersalnym problemowo zorientowanym językiem programowania, nadającym się do programowania zarówno zagadnień numerycznych jak i nie numerycznych. Ze względu na łatwość przedstawiania algorytmów w tym języku nadaje się on szczehgólnie do rozwiązywania zadań skomplikowanych i uniwersalnych. Korzystanie z PL/1 ułatwia fakt, że programista, kodując algorytm, z danej dziedziny przetwarzania informacji, nie musi znać całego języka, a tylko jego podzbiór zawierający te środki programowania, które są nie zbędne dla zakodowania danego algorytmu.

ALGOL

ang. ALGOrithmic Language, jest powszechnie uznanym językiem do obliczeń numerycznych. Cechą charakterystyczną tego języka jest łatwy i przejrzysty sposób zapisywania algorytmów matematycznych. Programy napisane w tym języku są bardzo proste.

PASCAL

jest wynikiem wielu lat rozwoju języków programowania, zwłaszcza chęci znalezienia następcy języka ALGOL. Główne nowości wprowadzone do języka Pascal to duża rozmaitość struktur danych, możliwość definiowania typów danych przez programistę, lepsze metody składania instrukcji.

ADA

jest nowszym językiem programowania powstałym pod patronatem Departamentu Ochrony USA. Służy do programowania wbudowanych systemów komputerowych. Stosowany jest w systemach nawigacji, naprowadzaniu, w sterowaniu procesami produkcyjnymi.

SNOBOL

jest językiem uniwersalnym przeznaczonym do automatycznego redagowania i przygotowywania tekstów do druku, generowania i modyfikacji programów, do automatycznej translacji języków programowania, analizy kodów itp.

PROLOG

to niekonwencjonaly język bardzo wysokiego poziomu o ogólnym przeznaczeniu. Stosuje się go m.in. do przetwarzania języków naturalnych i formalnych, realizacji niewielkich relacyjnych baz danych, konstruowania translatorów języków programowania. W założeniu miał stać się konkurentem dla assemblera.

RPG

ang. Report Program Generator, jest językiem programowania zorientowanym problemowo. Stosowano go do rozwiązywania zagadnień, w których jest duża liczba danych do przekształcenia, nieskomplikowanych obliczeń i rozbudowanych wydruków. Używany sojego czasu w bankowości i finansach.

COBOL

ang. COmmon Buisness-Oriented Language, jest językiem przeznaczonym do zastosowań ekonomicznych. Charakteryzuje się prostą budową, niezależną od systemu komputerowego. Umożliwia opisywanie struktury danych, przetwarzanie tablic, sortowanie zbiorów, tworzenie sprawozdań i dokonywanie podobnych czynności występujących często przy rozwiązywaniu zagadnień administracyjno-ekonomicznych.

      Oczywiście były to tylko ważniejsze "dialekty" jakie można spotkać na naszych ośmiobitowcach, pomijając wszędobylski Assembler i Basic. Inne mniej znane,ale kiedyś mocno obecne w obiegu to min: MAD, DYNAMO, COMAL, SIMULA, MODULA, GPSS, SIMSCRIPT, APL, LISP, FORTH i inne. Co prawda dziś na naszej atarce rządzi asemblak (z rzadka ktoś wystruga jakąś procedurkę w basicu...), ale cała reszta ma już stu procentowe miejsce na kartach komputerowej historii.

Gepard/Dial

PS. Artykuł powstał w oparciu o nieliczną literaturę fachową.