Ogłoszenia z zagranicy


APE WARP+ OS

      Co to jest APE WARP+ OS? Jest to nowy system operacyjny dla komputera Atari XL/XE, który zapewnia najwyższą prędkość w operacjach I/O i kilka innych potężnych możliwości niedostępnych w standardowym OS'ie XL/XE.

Warp OS jest bezpośrednim sprzętowym zastąpieniem dla twojego istniejącego systemu operacyjnego, więc jakieś specjalne sterowniki i nakładki na OS nie są w ogóle wymagane!

Najwyższa prędkość transmisji I/O i inne bajery będą zawsze dostępne, nawet podczas grania i używania oprogramowania uniemożliwiającego istnienie nakładek ("patches") i sterowników ("drivers")!

APE Warp+ OS nie jest wymagany do używania APE (właściwie APE istnieje już od jakiegoś czasu!), ale jeśli tylko raz wypróbujesz go, to zdziwisz się, jak mogłeś dotąd używać Atari bez niego! Nie będziesz dłużej potrzebować używania specialnych DOSów (np. SpartaDOS) albo nakładek na OS, celem uzyskania największej możliwej prędkości z twojego Atari. Oznacza to, że wszystkie dyskowe programy (nawet gry!) będą bootowane w 3x APE+ SIO.

Zgodność z trybem Ultra-Speed

      APE Warp+ OS jest także zdolny do wykorzystania pełnych możliwości rozszerzeń zgodnych z Ultra-Speedem, takich jak US Doubler w rozszerzonych 1050kach. Urządzenia pracujące w tym trybie będą bootowane z najwyższą szybkością, a dyskietki zostaną formatowane z szybkim przeplotem Ultra-Speed, co spowoduje, że cały czas będzie włączony ten tryb, nawet w grach!

Kompatybilność w dół

      APE Warp+ jest kompatybilny wstecz ze wszystkimi nierozszerzonymi urządzeniami i będzie płynnie i szybko przełączał się między rozszerzonymi i standardowymi operacjami, jeśli połączysz takie urządzenia poprzez SIO.

Zimny start na żądanie

      Wszyscy wiemy, że każdorazowe włączanie i wyłączanie naszego Atari w celu bootowania, spowoduje skrócenie życia twojego komputera za jakiś czas. Teraz możesz raz włączyć swój komputer i nigdy nie wyłączać go z sieci, chyba że naprawdę jesteś gotowy go w ogóle wyłączyć. Po prostu wciśnij SELECT podczas trzymania RESET i twój komputer wykona zimny start, właśnie tak jakbyś wyłączał zasilanie!

WARP+ OS nie będzie kolidował z normalną reakcją na gorący/zimny start twoich ulubionych programów, tylko powyższa kombinacja z SELECT'em wymusza podobne zachowanie.

Odwrotne włączanie BASIC'a

      Jesteś zmęczony wciskaniem OPTION, aby wyłączyć BASIC? Potrzebujesz BASIC'a tylko raz na sto przypadków kiedy bootujesz sprzęt? Teraz możesz przytrzymać OPTION żeby włączyć BASIC! BASIC jest standardowo wyłączony pod Warp+ OS!

Zgodność

      Warp+ OS zawiera 4 kompletne systemy operacyjne do zachowania ostatecznej, podstawowej zgodności:

 1. APE Warp+ OS
 2. Twój standardowy OS z XL/XE
 3. Bezpłatny (PD) OS z Atari 800 dla uruchamiania jakiś dyskowych programów i cartridge'ów zrobionych specjalnie dla Atari 800.
 4. Standardowy OS z XL/XE z funkcją odwrotnego włączania Basic'a
Przełączanie między systemami operacyjnymi jest proste i szybkie! Poprostu przesuń przełącznik na pozycję którą chcesz i bootuj!

Test

      Jak szybki jest APE Warp+ OS? Ile czasu zajmie mu ładowanie tych długich gier? Sprawdźcie te porównania:

Gra
APE Warp+
APE stock
(sekundy)
XL/XE OS używający APE
z normalną prędkością SIO
(sekundy)
Standardowy OS
używający 1050-ki
(sekundy)
Alternate Reality
The City
9.07
26.07
34.08
Agent USA
12.76
32.13
43.71
Run for it
7.94
21.13
28.69
The Pawn
24.83
48.92
62.02
Simple Minds
19.07
46.06
57.09

Szybkość wzrasta w powyższym zakresie od 252% do 361% ponad standardowe czasy ładowania! Średni przyrost w szybkości ładowania: 320.5%

Profesjonalna instalacja

      Jeśli wolałbyś mieć od razu zainstalowany nowy OS, zobacz wzór zamówienia APE oraz jego cenę. Całkowita opłata za wysłanie na obszarze USA (przez UPS) jest włączona w cenę instalacji. Zainteresowane osoby spoza USA proszę o kontakt ze mną w celu uzgodnienia ceny wysyłki, będziecie potrzebować płacić tylko mniej niż 6 dolarów.

Podczas wysyłania twego komputera do wymiany OS'a, będziesz musiał wysłać tylko samą klawiaturę. Nie przesyłaj urządzeń peryferyjnych, kabli albo zasilaczy.

Forma zestawu: gdy zamówisz upgrade'a w tej formie, otrzymasz to tylko częściowo złożone.

Zestaw zawiera:

 • nowy ROM z systemem operacyjnym
 • przełączniki
 • gniazdko (wymagane jeśli twój OS ROM nie jest na podstawce)
 • kabel do połączenia
Wymagane narzędzia do montażu:
 • lutownica
 • cyna, kalafonia
 • śrubokręt
 • szczypce
 • wiertarka stołowa
Instalacja wymaga wylutowania starego romu z OS'em, zainstalowanie gniazdka (podstawki) romu, zrobienie kilku lutowniczych połączeń z PCB i wywiercenie wraz z instalacją przełączników. Pełny podręcznik instalacyjny, dotyczący połączeń do wykonania, jest dołączony do zestawu. Zamówienie APE Warp+OS może być wraz z jakimiś moimi innymi produktami, po prostu wypełnij formularz zamówienia APE!

Kontakt

      Jeżeli masz jakieś pytania albo komentarze,proszę, nie wahaj się skontaktować ze mną! Pierwszy e-mail: classics@nacs.net, zapasowy e-mail: dh395@cleveland.freenet.edu, telefon: 216-237-5308 (plus kierunkowy do USA). Adres pocztowy: zobacz formularz zamówienia, aby go poznać (od tłumacza: nie mogłem go zlokalizować ale musi być gdzieś na stronie o APE w Internecie...).

Wszelkie dalsze info o APE OS można poszukać na internetowej stronie:

http://seka.nacs.net/-classics/apeos/

Od tłumacza: Taaaak, jak widać pozostali przy życiu atarowcy z zachodu (dokładniej z USA) nie poddają się tak łatwo i nawet proponują nowe OS'y... Co to się porobiło na tym świecie... :-)) Chyba na żaden inny comp 8-bitowy nie było tyle opracowań różnych systemów operacyjnych, co wcale źle o tym sprzęcie nie świadczy, nieprawdaż?! :) Mam jeszcze w zanadrzu opis innego, też z Ameryki pochodzącego, OS'a... Jest to...

THE ULTRA SPEED PLUS OS

      System operacyjny, który powinien się znaleźć w każdym komputerze XL/XE! System ten daje Ci do rąk niesamowitą szybkość i wygodę. Po krótkim używaniu będziesz od niego uzależniony!

Charles Cherry w kwietniowym numerze "ANTIC magazine" pisał tak o tym OS'ie: "To całkiem proste - jeśli nie masz Ultra Speed Plus, to używasz kalekiego Atari."

      Używaj jakikolwiek DOS aby umieścić format Ultra-Speed na twoich dyskach (z XF-551 albo zmodyfikowaną 1050), czytanie i zapis z tą szybkością będzie możliwy z większością programów. Tryb najwiękzej szybkości może być wyłączony dla maksymalnej zgodności. Wbudowany do systemu handler RAMdysku rozpoznaje dowolną wielkość (do 2 MB) zgodnego ze standardem XE rozszerzenia pamięci. Ten RAMdysk może być traktowany jak zwykła stacja dyskietek, zdolna do wykonywania operacji w single lub double density. Ponieważ handlery są w ROM, większość programów albo prawie wszystkie (włączając w to kopiery dyskowe) widzą tę wirtualną stację. To otwiera całkowicie nowe możliwości, jako że możesz przekopiować dysk do RAMu, edytować go, a nawet bootować z niego. Mini kopier sektorowy jest wbudowany do łatwego użycia.

      Menu konfiguracyjne jest wbudowane i może zostać użyte do zmieniania numerów stacji dysków i RAMdysków. Procedury testu pamięci zostały ponownie napisane i testują całą dostępną pamięć. Jeśli występuje jakiś problem, to winny bit jest pokazany. Diagnostyczny bit ROM'u na PIA nie jest potrzebny, więc wszystkie bity są osiągalne dla celów rozbudowy pamięci. Zostało dodanych kilka kombinacji klawiszy:

 • klawisz zimnego startu (aby umożliwić ponowne bootowanie z zawieszonego komputera bez tracenia zawartości twojego RAMdysku)
 • wyłączanie dźwięku I/O
 • wyłączanie obrazu (aby przyśpieszyć czas wykonywania wolnych programów!)
 • włączenie/wyłączenie wbudowanego BASIC'a
 • zablokowanie klawiatury
 • przełączanie koloru obrazu
 • klawisz OPTION ma przy bootowaniu odwrócone znaczenie, więc nie potrzebujesz trzymać go aby uruchamiać programy w języku maszynowym.
Moduł Ultra Speed Plus zawiera właściwie TRZY systemy operacyjne:
 1. Ultra Speed Plus OS,
 2. standardowy XL/XE OS
 3. XL Fix Plus OS (to translator Atari 400/800 w ROMie, więc nie musisz nawet bootować trnaslatora z dysku! To ma dwa tryby operacji dla maksymalnej zgodności.
      Cztery proste połączenia lutownicze są wymagane do instalacji, jeśli twoja maszyna ma OS ROM w podstawce. Jeżeli nie ma, to instalacja powinna być przeprowadzona przez kogoś biegłego w wylutowywaniu. Jak zawsze, zapewniamy bezpłatną instalację, jeśli przyślesz nam swój komputer.

      Cena: tylko $69.95 plus $5 za koszty wysyłki.

Adres twórcy (mającego na koncie jeszcze bardziej zmyślne cudeńka do 8-bitowego ataraka):

      Computer Software Services
      P.O. Box 17660
      Rochester, NY 14617, USA

Od tłumacza: Może trochę powiało komercyjnością, ale w tym przypadku to nie rzutuje... Oto dalsza część... "ogłoszeń z zagranicy".

      W pewnej niemieckiej gazecie z ogłoszeniami (typu COMPUTER FLOH-MARKT) natknąłem się (już dość dawno) na takie coś:

THE BRUNDLES

Lemmingi dla XL/XE, 100 poziomów 10 muzyczek, 10 różnych zestawów grafiki, gra wykorzystywać może joystick, mysz, klawiaturę numeryczną CX-85, RAMdysk.

      Cena: 39,80 DM

Ponoć ta komercyjna odmiana znanej z z większych komputerów gry, jest o niebo lepsza od freeware'u ORION'ów!

Od redakcji: Posiadamy już tą grę i z czystym sumieniem możemy potwierdzić słowa Dracon'a!

Adres zamówienia:

      KE-SOFT
      Kemal Ezcan
      Frankenstr. 24
      D-63477 Maintal, GERMANY

SPRZĘTOWA AKCJA ABBUC'A

("Hardware Aktion 1997")

      ABBUC, znany atarowski klub komputerowy wykupił w HOLANDII resztki ATARI BENELUX (to był następca dawnej filii Atari Deutschland). Jest okazja, aby zakupić ostatnie oryginalne produkty firmy Atari za śmiesznie małe ceny!!! Ofertę produktów można obejrzeć także w Internecie na stronie domowej ABBUC:

http://home.t-online.de/home/wburger

Oferta 1

Kabel I/O (kabel SIO jak od stacji CA-2001, z dwoma tymi samymi wtyczkami)

      1 sztuka 4,-- DM
      3 sztuki 10,-- DM
      5 sztuk 16,-- DM

      Opłata pocztowa (Porto) - 4,-- DM

Oferta 2

CD-ROM z programami dla 8-bitowego Atari gotowe w spakowanej formie plików XFD i ATR do odpalania spod emulatora Xformer lub XL-it, albo do przeniesienia na Atari poprzez interfejs SIO2PC (część plików na płycie wystarczy przegrać na Atari i od razu uruchomić, gdyż nie są w XFD i ATR. Kompakt zawiera oprogramowanie free/shareware oraz w plikach PCX został przedstawiony prawie wszystke hardware z 8-bitowego Atari. Znaleźć można też schematy interfejsu SIO2PC i innych. Kompakt jest w formacie PC-towskim (można go odpalać na każdym czytniku CDROM).

      Cena: 50,-- DM
      Porto: 3,-- DM

Oferta 3

SynFile+ - oryginalnie zapakowany
SynCalc - tak samo, jak nowy

Obydwa programy razem kosztują 14 DM włącznie z Porto.

Oferta 4

Deluxe Joystick nowiuteńki, 2 sztuki

      cena 8,-- DM
      razem z Porto to 15,-- DM

Oferta 5

Moduły (cartridge), oryginalnie zapakowane i nowiuteńkie za okazyjną cenę 2,50 DM za moduł!

Porto:

      1 moduł - dodatkowo 3,-- DM
      2 moduły - dodatkowo 4,-- DM
      3 i więcej modułów 7,-- DM

Są tu takie hity, jak:

 • Atari Tennis
 • Star Raiders
 • Barnyard Blaster (ostre strzelanie na farmie, dobrze opracowane graficznie)
 • Joust
 • Desert
 • Falcon
 • Thunderfox
 • Hardball
      Przy zamówieniach większej ilości rzeczy odpada każdorazowe Porto i wtedy opłata zbiorowa wynosi 12,-- DM (na terenie Niemiec). Porto dla zagranicy jest na zapytanie (trzeba się indywidualnie dowiedzieć).

Płatność należy uiścić przez czek albo przelew bankowy na konto ABBUC'a:

Kreissparkasse Recklinghausen
BLZ 426 501 50 - Konto-Nr. 54000468

ABBUC nie realizuje zamówień drogą opłaty za pobraniem pocztowym.

  

      Teraz coś, co pewnie was zaskoczy... Oto bowiem w ABBUC zine #42 pojawiła się dość krótka informacja o FRANCUSKIEJ grze dla malucha... Oto jak to zostało sformułowane:

Świeżo (stosunkowo - z ABBUC #42, ok. roku 1995) z Francji nadeszła nowa gra zatytuowana FREE, której autorami są Anne i Fabien Royer oraz Betrand le Roy. FREE jest skrótem od "Funny Risky Evil Escape". Jest to przygodówka (graphics adventure). Jej celem jest ucieczka z dziwnego świata, w niedziałających toaletach (?!?) i...

Podczas gry prawie nie używa się klawiatury. Wszystkie ważne funkcje wykonuje się joystickiem. W użyciu jest język angielski... FREE zawiera ponad sto schludnie narysowanych grafik, z czego wiele jest bardzo humorystycznych.

FREE ogólnie to trzy zabezpieczone przed kopiowaniem dyskietki. Cena gry wynosi 100 FF (franków francuskich). Przed zakupem można sobie oczywiście obejrzeć wersję demo (do kopiowania), dostępną m.in.w serwisie Public Domain w ABBUC'u.

Dawno nie było tak dobrego programu jak gra FREE dla Atari. Fabien i Betrand planują wkrótce jakiś nowy projekt, który także będzie można uznać za dobre oprogramowanie. Autorzy są osiągalni także poprzez e-mail.

      Cena: 100 FF (ok. 30 DM)

Adres zamówienia:

      Betrand Le Roy, 72 rue des Landes
      F-78400 Chatou, France

  

      I to tyle ofert sprzętowo-programowych z zagranicy. Podsumowując: kupić nie kupić, ale zawsze warto wiedzieć, że poza Polską ktoś pamięta jeszcze o najlepiej zaprojektowanym 8-bitowcu...

Informacje zdobywał,teksty ang/nm tłumaczył oraz całość przygotował...

Dracon/TAQUART