Gry - recenzje


      Przypadło mi w udziale napisanie tekstu, w którym zająłbym się recenzjami ostatnio wydanych gier. Jaka jest kondycja naszego atarowego "rynku" wydawniczego, każdy wie. Dlatego też napisanie rzeczowego artykułu na ten temat stanowi póki co, nie lada przeszkodę. Wydawców gier i programów na nasz sprzęcior było w Polsce już kilku, ale z czasem wycofali się z rynku tłumacząc się nieopłacalnością tych działań. Teraz tacy dawni potentaci jak Avalon i Mirage promują wyższe platformy. Na atarowym placu boju pozostał niezmordowany Sikor Soft i dość nowy "twór" o nazwie L.K.Firebird. Wydawcy ci na przestrzeni około roku wydali kilka nowych tytułów, więc postaram się, Wam te właśnie produkcje przybliżyć. A więc zaczynamy...

JURASSIC PARK 2
by Satantronic

wydawca: SIKOR SOFT
program: LUFA
grafika: XI
muzyka : GMX
      Gierka została napisana przez słowacką grupę Satantronic. Jak przeczytać można w instrukcji, scenariusz gry w bardzo luźny sposób nawiązuje do filmu Spielberga. Bohater gry bierze udział w katastrofie helikoptera na wyspie opanowanej przez prehistoryczne gady. Zadaniem gracza jest zebrać porozrzucane przedmioty, aby suma sumarum zbudować nowy pojazd i wydostać się z wyspy. Tyle o samej grze. Od strony technicznej gra prezentuje się średnio. Grafika niestety nie jest zbyt czytelna. Dość małe postacie, z małą liczbą klatek animacji. Efekty dźwiękowe też na średnim poziomie. Przed rozpoczęciem gry, możemy sobie przeczytać, jakie mamy zadanie. Wszystko to dzięki tekstowi wprowadzającemu. Szkoda tylko, iż jest ono napisane po... słowacku. Niby wszystko jest ok, ale... chciałbym przypomnieć, że żyjemy w pięknym kraju o nazwie Polska, a dystrybutor zdaje się, że również tutaj mieszka. Nie żebym nie lubił tego języka (polaksłowak dwa bratanki... a może Węgier?...). Ale lepiej by się czytało po ojczystemu... Ogólnie grać się da, ale bywało znacznie, znacznie lepiej.

Skala ocen /od 0-5/
grafika - 3
muzyka - 3
sens - 2
ogólnie - 3

ORTO PUZZLE
by SWORD
wydawca: SIKOR SOFT
program: M.Roszkowski, R.Nowaczuk
grafika: M.Zając
muzyka : Ł.Sychowicz

      Program ten adresowany jest do najmłodszej części graczy. Zabawa polega na prawidłowym odgadywaniu prawidłowej formy ortograficznej haseł pojawiających się na ekranie. Odpowiadając poprawnie na kilkanaście haseł, nagradzani jesteśmy obrazkiem. I tu rozpoczynają się przysłowiowe schody... Obrazki są bardziej niż mierne i cieniutkie. Po co te 256 kolorów na ekranie? Przecież można było się pokusić o inne bardziej "normalne" formaty niż Paint 256!!! A tak po obejrzeniu pierwszego ze wspomnianych obrazków, przechodzi chęć na dalszą zabawę i wyć się chce! Jedyny większy plus za wartość merytoryczną tego produktu. A więc do boju nieuki....

grafika - 1
muzyka - 4
sens - 4
ogólnie - 3

LANCELOT
by MEGA ASSEMBLERS
wydawca: L.K.Firebird
program: Bael, Chmiel
grafika: Immortal
muzyka : Immortal

      Nowa propozycja, nowego wydawcy chciałoby się powiedzieć. Po długich miesiącach (czy to dobra jednostka czasowa?) oczekiwań jest nowa gierca z Trojmiasta. Kierujemy poczynaniami człowieczka, który penetruje pewne zamczysko w poszukiwaniu legendarnego świętego graala. Niestety nasz bohater niewie jak wygląda prawdziwy, oryginalny kielich, więc musi zbierać wszystkie spotkane na swojej drodze. W ten sposób z każdym kolejnym jego szanse się zwiększają. Oryginalny pomysł, aż do przesady. Sama gierca, jest dosyć dobra. Nie jest to może żadna rewelacja, ale grać się da. Możemy sobie regulować poziom trudności. Jak zwykle nieobyło się bez niedociągnięć, które możliwe iż dyskwalifikują program w oczach niektórych. A mianowicie: GRA SIĘ WIESZA! Bez komentarza. Przy każdym naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza gierca się kaszani. Drugą porażką jest całokowity brak poligrafii. No cóż... Podobno gra nie posiada też zabezpieczeń, ale to pozostawiam Wam do sprawdzenia.

grafika - 3
muzyka - 4
sens - 4
ogólnie - 4

MAX
by SWORD

program: M.Roszkowski, R.Nowaczuk, M.Glanowski
grafika: R.Nowaczuk, M.Zając, M.Glanowski
muzyka: A.Martin, M.Szpilowski
      Kolejny program ze stajni Swordów. Tym razem wcielamy się w postać (co w przypadku wyglądu naszego bohatera nie jest właściwym sformuowaniem...) sportowca, który ma za zadanie uratowanie swej uwięzionej narzeczonej z podziemi jakiegoś zamku. Po drodze musimy pozbierać, jak zwykle to bywa w takich przypadkach, sporo porozrzucanych tu i ówdzie przedmiotów. A teraz zimny prysznic. Gra od strony technicznej jest totalnym dnem, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Grafika jest bardziej niż żenująca. Sorry panowie Sword, ale w to się grać naprawdę nie chce. Jak tak dalej pójdzie to pobijecie rekord w produkcji gniotów (Cyborg, Nexus i inne arcydzieła szklanego ekranu). Jedyna możliwa rzecz w tej produkcji to muzyka. Jest niezła i... już ją sobie wyciąłem. Reszta jest nie warta świeczki, wszak ten money można przeznaczyć na coś bardziej sensownego (np. piwo - registered or shareware) lub inny oryginał.

grafika - 1
muzyka - 5
sens - 2
ogólnie - 2

MAGIC WORLD
by Satantronic

wydawca: SIKOR SOFT
program: Lubomir Roba
grafika: Lubomir Roba
muzyka : BenjySoft
      Kolejna gra autorstwa atarowców ze Słowacji. Tym razem bohater gry musi odkryć wszystkie magiczne pola, za którymi czai się zło. Starałem się rozgryźć o co tak naprawdę chodzi, ale niestety nie było mi to dane. Możliwe że jestem zakręcony i nie jarzę kwesti i oczywistych. Dlatego też nie będzie skali ocen. Grafika powiedzmy taka sobie, muzyka niezła. Jeżeli kupiliśmy wyżej wymienionego hiciora "Max-a" to jesteśmy skazani i na tą nowość, ponieważ okupuje ona drugą stronę dyskietki.
PUZMANIA
by Tight

wydawca: L.K.Firebird
program: Gumi
grafika: Kravco, Gumi
muzyka : Jager
      Po tylu, spokojnie można napisać latach oczekiwań jest długo zapowiadana Puzmania. Co to za gierca, chyba każdy wie, ale po krótce ją opiszemy. A więc pomysł dobry i sprawdzony. Celem gry jest ułożenie obrazka z losowo ukazujących się elementów. Oczywiście rozgrywce towarzyszy nieubłaganie uciekający czas, który to jest głównym przeciwnikiem w tym wyścigu. Obrazków jest dużo, więc jest co układać. Od strony technicznej nie ma co autorom zarzucić bo wszystko jest na wysokim poziomie! Dużo grafiki i muzyki sprawia, iż przyjemnie się w Puzmanię zagrywa. Niektórym osobom może przeszkadzać wysoki po ziom trudności, który wzrasta wraz z upływem leveli. Ale to dobrze, wszak Puzmania ma wystarczyć na więcej niż jeden wieczór przy atarynie. Jeżeli jej jeszcze nie zakupiliście to radzę szybko to uczynić. Szkoda tylko, iż ukazała się ona tak późno i pozbawiona jest całokowicie poligrafii. Być może jest to nowy znak rozpoznawczy L.K. Firebird. Ale w tym układzie proponuję zmienić nazwę na L.K.Naked Disk. Niestety... dodatkowym, rozpraszającym utrudnieniem podczas gry jest bardzo fatalnie rozwiązane sprawdzenie "oryginalności" produktu!!! Wydawca nieco przesadził z zabezpieczeniem gry (to moje zdanie - Jager)!!!

grafika - 5
muzyka - 5
sens - 4
ogólnie - 5

      I to są wszystkie propozycje, które udało mi się odnaleźć. Być może coś, pominąłem za co z góry przepraszam. Jeżeli zaś pominąłem jakiegoś hiciora na miarę gniota zwanego "Max" to cieszę się niemiłosiernie. Na koniec tylko, krótko napiszę na temat dwóch gier, które są w przygotowaniu i być może niedługo ujrzą światło dzienne. A są to:

      MR. PROPER by A. Martin

Gra bardzo podobna do niezłego "Rockmana". Typowa, przyjemna komnatówka z niezłą grafiką i muzyką. Program prawdobodobnie wyda SIKOR SOFT.

      FLUID-KHA by T. Liebich

To może być niezły hit. Wystarczy popatrzeć na twórców: Liebich, Widera, Brzezina. W grze tej będziemy penetrować egipską świątynię w poszukiwaniu nieśmiertelności. Gra posiada, nietuzinkowe animowane intro i jest całokowicie ukończona, czekając na wydawcę, którym być może będzie L.K. Firebird.

      To wszystko w temacie gier. Czas pokaże czym uraczą nas nasi jedyni pozostali wydawcy. Mam nadzieję, że za jakiś czas powrócę z tematem gier, na łamy tego magazynu i będę mógł opisać tylko dobre programy. Teraz natomiast z powodu, nieurodzaju wśród komercyjnych produktów, opisy ciekawych propozycji sąsiadują ze opisami totalnych gniotów. Ale taki jest żywot atarowca.

To jak będzie zależy od Was!!! Tak, tak... Kupujcie oryginały!!!

Za wszelką cenę próbował być
obiektywny, cierpiąc przy
tym przeokropnie:

GEPARD