Sprzęt Atari


      Nie da się ukryć iż większość młodszych użytkowników Atari nie zna dokładnie sprzętu Atari. Chodzi mi oczywiście o komputery ośmiobitowe oraz o najważniejsze urządzenia peryferyjne. Myślę że ten temat jest dość interesujący i z tego też powodu postanowiłem krótko opisać poszczególne modele oraz urządzenia peryferyjne. Jako że większości opisywanego sprzętu niestety, nie posiadam i nie posiadałem, tak więc informacje pochodzą z BAJTKA, MOJEGO ATARI oraz innych czasopism.

      W następnym numerze znajdziecie napewno opis różnych systemów instalowanych w stacjach dysków. Tyle tytułem wstępu. Zainteresowanych zapraszam do lektury...

Jager/Dial

KOMPUTERY

      Wszystkie 8-bitowe komputery Atari posiadają klawiaturę w układzie QWERTY o 57 klawiszach oraz kilka klawiszy funkcyjnych, 16 barw w 16 odcieniach oraz czterokanałowy generator dźwięku. Maksymalna rozdzielczość obrazu w trybach tekstowych wynosi 24 wiersze po 40 znaków - GRAPHICS 0, a w trybach graficznych 320*192 punkty - GRAPHICS 8. Standardowe złącza to wyjście TV, monitorowe, złącze szeregowe i gniazdo dla cartridge. Większość programów działa prawidłowo na wszystkich modelach, a tylko nieliczne, przeznaczone dla modeli 400/800, działają prawidłowo po zainstalowaniu programów "TRANSLATOR" lub "FIX XL".

      ATARI 400

      Mikroprocesor 6502 z zegarem 1.8MHz. Pamięć RAM o wielkości 16Kb, ROM z systemem operacyjnym - 10Kb. Brak wbudowanego na stałe interpretera języka wyższego poziomu. Razem z komputerem sprzedawany był interpreter Atari BASIC na cartridge'u. Klawiatura foliowa z czterema klawiszami funkcyjnymi (START, SELECT, OPTION, RESET).
Trzy tryby tekstowe i dziewięć graficznych. Wbudowany głośnik. Cztery porty joystick'ów i drugie dodatkowe gniazdo cartridge'ów. Możliwość rozbudowy pamięci RAM do 32 lub 48Kb.

      ATARI 800

      Mikroprocesor 6502 z zegarem 1.8MHz. Pamięć RAM 48Kb, ROM 10Kb (system operacyjny). Interpreter BASIC'a na cartridge'u. Klawiatura profesjonalna z czterema klawiszami funkcyjnymi. Trzy tryby tekstowe i dziewięć graficznych. Wbudowany głośnik. Cztery porty joystick'ów i dodatkowe gniazdo cartridge'ów.

      ATARI 800XL

      Podstawowy i najpopularniejszy model Atari. Microprocesor 65C02 z zegarem 1.8MHz. Pamięć RAM 64Kb, ROM 24Kb (w tym interpreter BASIC'a - 8Kb). Klawiatura profesjonalna z pięcioma klawiszami funkcyjnymi (START, SELECT, OPTION, HELP, RESET). Pięć trybów tekstowych i jedenaście graficznych. Dwa porty joystick'ów, wyprowadzona na zewnątrz szyna systemu (równoległa).

      ATARI 600XL

      Zmniejszona wersja 800XL. Pamięć RAM 16Kb z możliwością przyłączenia zewnętrznego modułu 64Kb. Stosowane są także rozszerzenia pamięci wbudowane do wnętrza komputera na oddzielnej płytce. Pozostałe dane są takie same jak w 800XL.

      ATARI 1200XL

      Nieco rozbudowana wersja 800XL. Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi (dodatkowo F1, F2, F3, F4). Nie posiada wbudowanego interpretera BASIC'a. Wprowadzone zostały również niewielkie zmiany w systemie operacyjnym. Pozostałe dane jak w 800XL. W Polsce podobno nie spotykany.

      ATARI 1450XLD

      Kolejna odmiana 800XL. Klawiatura profesjonalna z dziewięcioma klawiszami funkcyjnymi. Posiada wbudowaną dwustronną stację dysków elastycznych pracującą w podwójnej gęstości (po 180 Kb na stronę). Produkowany w niewielkich ilościach i mało popularny.

      ATARI 65XE

      Praktycznie jest to Atari 800XL w nowej obudowie. Widoczną zmianą w stosunku do 800XL jest brak wyprowadzenia całej szyny systemu. Oprócz tego zastosowano inny układ kontrolera pamięci co nieco utrudniało na początku rozszerzenie pamięci, w poprzednich modelach było to podobno bardzo łatwe.

      ATARI 800XE

      W zasadzie jest to 65XE. Jedyna różnica polega na tym, że na płycie głównej komputera jest już przewidziane miejsce na rozszerzenie pamięci (podstawki dla układów RAM).

      ATARI 130XE

      Wersja 65XE o dwukrotnie powiększonej pamięci RAM (128Kb). Dodatkowa pamięć jest dostępna programowo nawet z poziomu BASIC'a, a przy pracy ze stacją dysków zakładany jest RAMDISK o wielkości 499 sektorów (DOS 2.5). Pozostałe dane bez zmian.

      ATARI 256XT

      Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu użytkowników Atari 800XL kilka firm opracowało rozszerzenie pamięci RAM do 128, 256, 512Kb, a nawet do 1MB (Magna Systems). Najpopularniejsze okazało się rozszerzenie do 256Kb. Istnieje kilka wersji tego rozszerzenia, a jako standard przyjęto system Axlon i takie komputery nosiły nazwę Atari 256XT.

      W Polsce obecnie najpopularniejszym rozszerzeniem jest standard TOMS, które niestety nie jest kompatybilne z rozszerzeniem Axlon.

MAGNETOFONY

      Wszystkie firmowe magnetofony Atari mają takie same parametry. Różnice występują jedynie w konstrukcji mechanicznej, wystroju zewnętrznym oraz w szczegółach wykonania części elektronicznej.

Podstawowe informacje:

 • Dwa kanały (zapis stereofoniczny), kanał prawy służy do zapisu sygnału komputerowego, a lewy do zapisu dźwięku towarzyszącego (było to jednak bardzo rzadko stosowane, a obecnie wogóle).
 • Zapis odbywa się z prędkością 600 bodów (bitów na sekundę) na czterech ścieżkach (po dwie dla każdej strony kasety).
 • Możliwość sterowania pracą silnika przez komputer.
 • Automatyczna regulacja poziomu sygnału.
      ATARI 410
      Pierwszy model przeznaczony dla komputerów 400/800 i zgodny z nimi wzorniczo. Praktycznie nie spotykany w Polsce (obecnie).

      ATARI 1010

      Model przeznaczony do współpracy z komputerami serii XL. Wygląd zewnętrzny dostosowany do wyglądu komputerów XL. Poważną wadą tego magnetofonu są nietrwałe klawisze, natomiast mechanizm napędowy jest dobry.

      ATARI XC11

      Przeznaczony do współpracy z komputerami serii XE i dostosowany do nich wyglądem. Najlepszy z magnetofonów firmowych Atari, niestety sprowadzony do Polski w niewielkiej ilości.

      ATARI XC12

      Najpopularniejszy w Polsce i jednocześnie najgorszy z magnetofonów. Posiada kiepskiej jakości układ mechaniczny, który wymaga dość częstej regulacji. Kolorystycznie dopasowany do serii XE, lecz odbiegający od niej wzorniczo.

      Do magnetofonów opracowano różne systemy Turbo. W Polsce najpopularniejsze to AST TURBO, TURBO 3000 oraz TURBO 2000. Dwa ostatnie systemy doskonale nadają się do gier, natomiast AST Turbo można stosować do różnego rodzaju programów użytkowych (co nie znaczy że nie nadaje się do gier).

STACJE DYSKÓW

      ATARI 810

      Pierwszy model stacji dysków dla 8-bitowych komputerów Atari. Wzorniczo dostosowana do serii 400/800. Umożliwia jednostronny zapis dyskietek w pojedynczej gęstości (720 sektorów po 128 bajtów), co pozwala na zapisanie 90Kb danych. Dostarczana była wraz z systemem DOS 2.0 (pierwsze egzemplarze z DOS 1.0). Szybkość transmisji 19200 bodów. Pracą steruje procesor 6507.

      ATARI 815

      Przeznaczona dla serii 400/800. Zapis jedno stronny w podwójnej gęstości (720 sektorów po 256 bajtów), a więc można zapisać 180Kb danych. Najczęściej używana do pracy pod kontrolą DOS'u XL. Szybkość transmisji 19200 bodów. Wbudowany procesor 6507.

      ATARI 1050

      Podstawowy model stacji dla komputerów Atari. Pozwala na zapis jednostronny w pojedynczej lub rozszerzonej (1040 sektorów po 128 bajtów) gęstości, a więc 130Kb danych. Do Polski sprowadzane były te stacje wraz z systemem DOS 3.0 (najtańszy). Szybkość transmisji 19200 bodów. Wbudowany procesor 6507. Do stacji zostało opracowane wiele rozszerzeń zwiększających jej możliwości m.in. umożliwiające zapis w podwójnej gęstości i zwiększające szybkość transmisji. Najbardziej znanymi są HAPPY WARP 1050, TOP DRIVE, 1050 DUPLICATOR i ICD DOUBLER.

      LDW SUPER 2000 oraz CA-2001

      Chyba najpopularniejsze stacje w Polsce. Umożliwiają pracę w pojedynczej, rozszerzonej i podwójnej gęstości (w zależności od użytego DOS'u). W Polsce rozprowadzane wraz z systemem DOS XL 2.35L (umożliwia on jednak zapis tylko w pojedynczej lub podwójnej gęstości). Szybkość transmisji 19200 bodów z możliwością dwukrotnego jej przyspieszenia przy pomocy programu SYNCHROMESH (znajduje się on na dysku z DOS'em XL 2.35L). Wbudowany procesor Z80. W Stanach Zjednoczonych LDW SUPER znana jest pod nazwą INDUS GT.

      ASTRA 1001

      Stacja dysków produkcji ASTRA SYSTEMS. Umożliwia dwustronny zapis z pojedynczą lub podwójną gęstością, max. 360Kb na jednej dyskietce. System operacyjny SMART DOS.

      ASTRA 2001

      Podwójna stacja Astra 1001 (dwie stacje w jednej obudowie). Całkowita pojemność stacji wynosi 720Kb (dwie dwustronne dyskietki w podwójnej gęstości. System operacyjny SMART DOS.

      ASTRA BIG D

      Ulepszona wersja Astry 2001. Podwójna, dwustronna stacja o pojedynczej lub podwójnej gęstości. System operacyjny SMART DOS.

      ASTRA THE ONE

      Dwustronna stacja o pojedynczej lub podwójnej gęstości zapisu. System operacyjny SMART DOS z możliwością zainstalowania ramdysku o pojemności 78Kb w 130XE (z tego 14Kb pod ROM'em). Wbudowany interfejs równoległy CENTRONICS (do drukarki).

      XF-551

      Ostatni model stacji dysków dla 8-bitowego komputera Atari wyprodukowany przez firmę Atari. Umożliwia zapis dwustronny we wszystkich gęstościach. Prędkość transmisji 19200 bodów, ale możliwe jest dwukrotne jej przyspieszenie. Jedynym DOS'em, który w pełni jest wstanie wykorzystać wszystkie możliwiści stacji jest SpartaDOS (najlepszy to SpartaDOS X). Niestety stacja posiada błąd, a konkretniej źle rozpoznaje gęstość przy przejściu z gęstości niższej na wyższą (można to jednak rozwiązać programowo lub sprzętowo - co jest znacznie wygodniejsze). Przeznaczona jest ona głównie dla serii XE.

      TOMS 710, 720

      Najlepsza stacja dysków! Warto dodać iż powstała ona w Polsce! Pracuje we wszystkich gęstościach oraz dodatkowo w kilku innych m.in w formacie IBM. Posiada mnóstwo możliwości. Prędkość transmisji do 72000 bodów. Posiada także możliwość buforowania ścieżek. W ROM'ie stacji znajdują się różne (potrzebne) programy użytkowe oraz MyDos (lub TOMS NAVIGATOR - w zależności od modelu oraz czasu powstania danego egzemplarza).

      SUPRA 20 MB

      Twardy dysk o pojemności 20MB. Jest on dołączany do szyny równoległej. Prędkość transmisji danych wynosi ok. 1 megabita na sekundę (a to ciekawe, jakoś nie mogę w to uwierzeć - Jager).

DRUKARKI

      Aby drukarka mogła współpracować bezpośrednio z komputerem Atari, musi posiadać odpowiednie złącze. Takie wyposażenie mają tylko drukarki produkowane przez Atari i nieliczne modele innych firm (Seikosha i Epson). Pozostałe pracują poprzez interfejsy CENTRONICS lub RS232.

      ATARI 1020

      Jest to drukareczka graficzna, czyli tak zwany PRINT PLOTTER. Drukuje w 40 kolumnach (10 znaków na cal) z prędkością 10 znaków na sekundę. Możliwe jest drukowanie tekstu w poziomie oraz w pionie. Druk odbywa się przy pomocy różnokolorowych pisaków (czterech). Posiada wbudowane zestawy znaków (standardowy i międzynarodowy). Papier tylko z wąskiej rolki. Bardzo tania, lecz kłopotliwa w eksploatacji.
Od Jager'a: Jako że posiadam tego ploterka, parę słów odemnie. Osobiście nie polecam nikomu tego urządzenia z dwóch powodów (no może z trzech). Pierwszy z nich to praktycznie brak możliwości dokupienia oryginalnej rolki papieru. Jest ona nie typowa i niemożliwe jest dopasowanie innej. Oczywiście to jeszcze nie jest zbyt wielki problem bo można bez problemu korzystać ze zwykłych arkuszy (trzeba je odpowiednio, na wymiar przyciąć). Drugi to brak pisaków. Po ich wyczerpaniu (co następuje dość szybko) ploter jest bezużyteczny!!! Można spróbować je nabić... proponuję samemu to zrobić... Ostatni powód to wykorzystanie plotera do sensownego druku (no właśnie... do czego go wykorzystać?). Szybkość druku jest tak niesamowita że można usnąć przy drukowaniu jednaj strony formatu A4 (chodzi o tekst). Wiem to, bo kiedyś drukowałem sobie katalog programów... zgroza!

      Jeżeli chodzi o oprogramowanie to oczywiście nie ma nic konkretnego. Osobiście posiadam JEDEN, który jest przeznaczony dla tej drukareczki. Możliwa jest jednak współpraca z edytorami PANTHER oraz THE FIRST XLEND WORD PROCESSOR (należy napisać odpowiednią tablicę konwersji - PANTHER, a przy pracy z The First... dołączyć ją do tekstu - na jego początek).

      ATARI 1025

      Drukarka mozaikowa stanowiąca rozwinięcie wcześniejszego modelu Atari 825 (dla 400/800) i przystosowana wzorniczo do serii XL. Drukuje w 80 kolumnach z prędkością 40 znaków na sek. Znaki z matrycy 7x9 punktów mogą być drukowane w trzech szerokościach: 5 (enhanced), 10 (pica) i 16 (compressed) znaków na cal. Do wyboru są dwa różne odstępy między wierszami (6 lub 8 wierszy na cal). Cenną zaletą (w Polsce) jest korzystanie ze zwykłej taśmy do maszyn do pisania. Drukować można na papierze perforowanym z rolki lub na pojedynczych arkuszach.

      ATARI 1027

      Drukarka znakowa (czcionkowa) drukująca w 80 kolumnach z prędkością 20 znaków na sekundę wyłącznie w trybie korespondencyjnym (NLQ). Dostępna tylko jedna szerokość pisma, 12 znaków na cal (elite). Ponieważ znaki drukowane są przy pomocy głowicy (podobnie jak w maszynach do pisania IBM), to nie możliwe jest uzyskanie grafiki, a polskie litery można otrzymać jedynie przez zmianę głowicy. Druk jest wykonywany tuszem znajdującym się w specjalnym pojemniku. Można używać papier perforowany, z rolki lub w arkuszach.

      ATARI 1029

      Kolejna drukarka mozaikowa stanowiąca zaadaptowaną dla potrzeb serii XL wersję drukarki Seikosha GP500. Bardzo popularna w Polsce (kiedyś). Drukuje w 80 kolumnach z prędkością 50 znaków na sekundę. Znaki z matrycy 5 na 7 punktów można drukować w dwóch szerkościach (5 lub 10 znaków na cal) i w dwóch odstępach (6 lub 9 wierszy na cal). Drukarka posiada dwa wbudowane zestawy znaków (standardowy i międzynarodowy). Ponadto możliwe jest uzyskanie grafiki o rozdzielczości 60 punktów na cal (480 na wiersz). Druk odbywa się z taśmy w kasecie i na papierze perforowanym, z rolki lub w arkuszach.

      ATARI XMM801 I XMM804

      Nowe drukarki mozaikowe przystosowane zarówno do komputerów serii XE, jak i ST. Druk w 80 kolumnach z prędkością 80 znaków na sekundę. Pozwala również na zastosowanie wszystkich trzech form papieru.

      ATARI XDM121

      Drukarka znakowa dla komputerów XE i ST. Druk przy pomocy głowicy (80 kolumn, 12 znaków na sekundę). Pracuje wyłącznie w trybie korespondencyjnym. Można używać papier w dowolnej formie.

MODEMY

      ATARI 830

      Modem akustyczny dla komputerów Atari 400/800 pracujący z prędkością transmisji 300 bodów. Praca w systemie DUPLEX lub HALF-DUPLEX. Umożliwia transmisję plików ASCII. Do jego pracy konieczny jest interfejs Atari 850.

      ATARI 835

      Modem bezpośredni (direct connect) dla komputerów 400/800 do transmisji z prędkością 300 lub 1200 bodów. Pracuje w systemie DUPLEX lub HALF-DUPLEX i umożliwia przesyłanie plików ASCII.

      ATARI 1030

      Modem bezpośredni dla komputerów serii XL pracujący z prędkością 300 bodów. Transmisja w systemie DUPLEX lub HALF-DUPLEX. Możliwe jest przesyłanie zarówno plików ASCII i ATASCII. Posiada wbudowaną procedurę obsługi i dzięki temu nie wymaga żadnej pamięci zewnętrznej.

      ATARI XM301

      Modem bezpośredni dla komputerów serii XE (działa także z XL poza 1200XL) pracujący z prędkością 300 bodów. Transmisja w systemie DUPLEX lub HALF-DUPLEX według protokołu XMODEM. Przesyła pliki ASCII lub ATASCII. Zasilany z komputera i nie posiada własnego zasilacza. Procedura obsługi wczytywana jest z dyskietki. Jego odmiana oznaczona jako XM301P jest jedynym modemem dla komputerów XL/XE posiadającym homologację w Polsce.

      SUPRA 300-AT

      Modem bezpośredni dla komputerów XL/XE pracujący z prędkością 300 bodów. Transmisja w systemie DUPLEX lub HALF-DUPLEX według protokołu XMODEM. Przesyła pliki ASCII.

      HAYES SMARTMODEM 1200

      Modem bezpośredni dla komputerów XL/XE/ST. Pracuje z prędkością 300 lub 1200 bodów. Transmisja w systemie DUPLEX lub HALF-DUPLEX z automatycznym rozpoznawaniem prędkości. Przesyłanie plików ASCII. Do jego pracy z komputerami XL/XE konieczny jest interface Atari 850.

INTERFEJSY

      ATARI 850

      Zespół czterech interfejsów szeregowych RS232C i jednego równoległego CENTRONICS. Umożliwia transmisję z prędkością od 75 do 9600 bodów w systemie DUPLEX lub HALF DUPLEX z jednym lub dwoma bitami stopu. Poprzez jedno ze złącz RS232 pozwala na połączenie z dowolnym komputerem posiadającym takie złącze np. Atari ST, PC i inne.

      P:R:CONNECTION

      Zespół dwóch interfejsów szeregowych RS232C i jednego równoległego CENTRONICS. Pozostałe dane takie jak Atari 850. Posiada wbudowaną procedurę obsługi oraz zasilanie z komputera (brak oddzielnego zasilacza). Dodatkowo na dołączonej dyskietce znajdują się programy transmisji XMODEM, AMODEM i TSCOPE.

      MICROPRINT

      Interfejs równoległy CENTRONICS do drukarek. Przyłączany jest on do złącza szeregowego Atari. Dokonuje on konwersji sygnału szeregowego na sygnał równoległy w standarcie CENTRONICS. Wyposażony jest on we wtyk Centronics typu Amphenol, który jest stosowany w większości drukarek. Oprócz zwykłej zmiany sygnału dokonywana jest zamiana kodu 155 (RETURN) na standardowy kod ASCII - CR (13). Oczywiście tylko wtedy, gdy oznacza on koniec linii tekstu. Podczas druku grafiki wymiana ta jest blokowana.

INNE URZĄDZENIA

      MICRONET

      Sieć dla Atari XL/XE przewidziana dla szkół oraz klubów i laboratoriów komputerowych. Pozwala na przyłączenie ośmiu komputerów do jednego zestawu urządzeń peryferyjnych (stacja dysków, drukarka, modem itd.).

      ATARI CX85

      Dodatkowa klawiatura numeryczna wyposażona w 10 klawiszy cyfrowych, 4 klawisze przesuwające kursor oraz kilka innych klawiszy (kropka, przecinek, plus itp.). Procedura obsługi klawiatury jest wczytywana z dysku.

      ZOBIAN RAT

      Mysz dla ośmiobitowych komputerów Atari. Na dołączonej do niej dyskietce RAT PACK znajduje się m.in. procedura obsługi, programy przykładowe i program graficzny.

      I tyle mniejwięcej powstało do roku 1990 (oczywiście wszystko i tak nie zostało wymienione). Od tego czas także powstało kilka urządzeń, ale ja (Jager) opiszę krótko 3 z nich, które powstały w Polsce.

      A/D CONVERTER

      Jest to przetwornik analogowo-cyfrowy (potocznie SAMPLER). Jest on przetwornikiem 4-bitowym. W skład całego pakietu wchodzą:

 • cartridge A/D Converter
 • dyskietka i kaseta z oprogramowaniem
 • przewód umożliwiający połączenie samplera z np. magnetofonem
 • w miarę dokładna instrukcja
Na dyskietce (kasecie) można znaleść:
 • DIGITAL STUDIO
 • SAMPLE EDITOR
 • MICRO RECORDER (tylko dla komputerów z rozszerzoną pamięcią)
 • AUDIO MASTER
 • przykładowe muzyczki oraz sample
Warto zaznaczyć iż trzy pierwsze wymienione programy napisali koledzy z grupy Slight (Soused Team i Seban).

Dystrybutorem zestawu był MIRAGE (być może jeszcze posiadają go w sprzedarzy chociaż wątpię).

      VIDEO INTERFACE

      Jest to jedno z nowszych urządzeń dla Atari. Został zaprojektowany w Polsce do współpracy z urządzeniami VIDEO. Łączy w sobie możliwości VIDEO DIGITIZER'a i GENLOCK'a. Wynika z tego że potrafi on nakładać na sygnał wizyjny np. z magnetowidu, kamery, telewizora, obrazy lub napisy generowane przez komputer, a także przesłać taki sygnał do komputera w postaci dla niego zrozumiałej. Dodatkowo istnieje możliwość przechowywania go we własnej wewnętrznej pamięci.

Video Interface w trybie genlock'a:

 • maksymalna rozdzielczość 320*200
 • każdy z punktów może być w jednym z ośmiu punktów szarości
 • digitalizacja i wyświetlenie tak otrzymanego obrazu (stopklatka)
 • akładanie grafiki lub tekstu na sygnał wizyjny (miksowanie)
w trybie digitizer'a:
 • może wczytać sygnał wizyjny i przesłać go do komputera (w kilku trybach graficznych)
 • praca w kilku rozdzielczościach np. 320*200 po 4 bity na punkt
w trybie mono umożliwia najpełniejsze wykorzystanie możliwości graficznych (chodzi oczywiście o rozdzielczość).

      Zestaw składa się z przystawki z kablem, dyskietki z programem MAXGRAPH oraz pełnego opisu urządzenia. Dystrybutorem był MIRAGE (napewno nie ma go już w sprzedarzy, a szkoda bo wiele osób z pewnością by go kupiło np. ja).

Opis tego urządzenia powstał na podstawie informacji zawartych w piśmie "Świat Atari" 1(4)'94.

      RAM-CART

      Jest to moduł zawierający pamięć RAM podtrzymywaną przy pomocy batrii. Umożliwia on zapis do swojej pamięci dowolnych danych (tryb "Z" - zapis) oraz odczyt ich (tryb "O" - odczyt). Występuje on w dwóch wersjach, różniących się jedynie wielkością dostępnej pamięci (pierwsza 64Kb, druga 128Kb).

W skład zestawu wchodzi:

 • moduł
 • dyskietka oraz kaseta
 • podręcznik użytkowania systemu
Na dyskietce/kasecie można znaleść kilka programów współpracujących z modułem oraz specjalną wersję DOS'u II+/D.

      Dystrybutorem było Laboratorium Komputerowe AVALON. Podejrzewam że już się tym nie zajmują, a więc nie będzie można kupić u nich modułu.

      Nieco szersze omówienie tego modułu znajduje się w pierwszym numerze CRAZY MAGAZINE. Jeżeli go nie posiadasz to skontaktuj się z redakcją, a najlepiej z redaktorem naczelnym (Zbycho Jabol). Nie zapomnij przysłać dyskietki oraz znaczka pocztowego (nie dotyczy naszych znajomych).

PODUMOWANIE

      Jak każdy widzi jest czym się "pobawić"! Szkoda że większość sprzętu jest już niestety niedostępna (z różnych powodów). W tym miejscu chciałbym zaapelować do wszystkich, którzy posiadają "coś" do malucha, a jest im to po prostu nie potrzebne, o informacje na ten temat na adres Jabol'a lub mój (Jager). Odpowiednie ogłoszenie ukaże się w najbliższym numerze magazynu, a być może i ktoś z redakcji to "coś" kupi! To samo dotyczy osób, które mogą odpowiednio rozszerzyć sprzęt (prosimy o podanie rodzaju rozszerzenia oraz aktualnej ceny).

      Na zakończenie podaję "przewodnik" umożliwiający szybkie rozpoznanie sprzętu według jego symbolu.

SERIA 400/800
SYMBOLOPIS
400komputer 16Kb RAM
410magnetofon
800komputer 48Kb RAM
810stacja dysków, jednostronna, gęstość pojedyńcza
815stacja dysków, jednostronna, gęstość pojedyńcza, rozszerzona, podwójna
82040-sto kolumnowa drukarka (ploter)
82580-cio kolumnowa drukarka mozaikowa
830modem akustyczny (300 bodów)
835modem bezpośredni (300 bodów)
850interfejs (4 RS232, CENTRONICS)

SERIA XL
SYMBOLOPIS
600XLkomputer 16Kb RAM
800XLkomputer 64Kb RAM
1200XLkomputer 64Kb RAM
1400XLkomputer (nie produkowany)
1450XLkomputer 64Kb, wbudowana stacja
1010magnetofon
102040-sto kolumnowa drukarka (ploter)
102580-cio kolumnowa drukarka mozaikowa
102780-cio kolumnowa drukarka znakowa
102980-cio kolumnowa drukarka mozaikowa
1030modem galwaniczny (300 bodów)
1050stacja dysków, jednostronna, gęstość pojedyńcza i rozszerzona
1064moduł 64Kb RAM do 600XL

SERIA XE
SYMBOLOPIS
65XEkomputer 64Kb RAM
130XEkomputer 128Kb RAM
260XEkomputer (nie produkowany)
800XEkomputer (800XL w obudowie XE)
XEGSkomputer 65XE (XE GAME SYSTEM)
XC11magnetofon
XC12magnetofon
XEP80interfejs 80-kolumnowego monitora
XF-35stacja 3.5 cala (nie produkowana)
XF-551stacja dysków, dwustronna, gęstość pojedyńcza, rozszerzona, podwójna
XM301modem galwaniczny (300 bodów)
XDN12180-cio kolumnowa drukarka znakowa
XMM80180-cio kolumnowa drukarka mozaikowa
XMM80480-cio kolumnowa drukarka mozaikowa