Witaj w Serious Magazine!


      Jest to chyba najbardziej nietypowe " słowo wstępne " jakie kiedykolwiek dołączone było do magazynu dyskowego. Dlaczego? Ano, dlatego, że nie jest napisane przez kodera dokonującego "złożenia" magazynu do "kupy". Wszelkie uwagi techniczne dotyczące magazynu zostały napisane przez Jager'a. Ja skupię się tutaj na słowach z "serca płynących"......

      W swoim pierwotnym założeniu mag ten miał być kontynuacją magazynu CRAZY wydawanego swojego czasu przez grupę Crazy Atarians. Nie istnieje już grupa nie istnieje magazyn, a w ramach "kontynuacji" pozostała tylko "poważna" konwecja maga oraz moja skromna osoba. W moim odczuciu dzisiejszy numer naszego magazynu swoim nastrojem przypomina pierwszy numer legendarnego już "Barymag'a", który był zawsze moim natchnieniem.

      Jednak dzisiejszy numer maga SERIOUS jest ze wszech miar wyjątkowy! Chcę tu zwrócić uwagę wszystkich czytelników na fakt, że magazyn ten nie jest produktem żadnej grupy scenowej! Wraz z ukazaniem się tego magazynu ziszcza się moje największe marzenie. Powstał produkt, stworzony przez ludzi, których łączy tylko to, że są członkami atarowskiej SCENY. I czy to się komuś podoba, czy nie, to jest to program, który na pewno tworzy jedną spójną całość pomimo tego, że np. ja z Gregiem nie znamy się "osobiście".

      Teraz umieszczę spis pobożnych życzeń jaki jawił się Jager'owi i mnie kiedy to tworzyliśmy ogólny zarys "konstrukcji" tego magazynu. Pierwszym i chyba najważniejszym założeniem jakie sobie poczyniliśmy, było ograniczenie objętości. Założyliśmy, że nie będziemy nigdy przekraczać pojemności jednego dysku. Jednak chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji kiedy to częste ukazywanie się maga będzie rekompensować jego "małą" objętość. Postanowiliśmy także zastosować pewne niespotykane dotychczas w innych magazynach rozwiązania. Na dysku z magazynem na stałe zagości SQUEAK

czyli playerek służący do odtwarzania modułków muzycznych z MPT oraz TMC. Jak pisałem będzie on gościł w każdym magu, natomiast zmieniać się będą modułki muzyczne prezentowane w magazynie. Wprawdzie mamy obiecane wsparcie jednego z najlepszych muzyków naszej sceny, ale debiuty także będą mile widziane. Zapraszam wszystkich muzyków i tych znanych i nieznanych do zaprezentowania się w tym magazynie.

Drugim stałym elementem będzie Galeria. Jest to przeglądarka różnych "pic'ów" i kilka prac z dziedziny grafiki.

Prace te także w każdym wydaniu maga będą inne (w odróżnieniu od przeglądarki!) i także zapraszam wszystkich, którzy chcieliby innym coś pokazać do prezentacji swoich prac, ewentualnie nawet konwertów z innych platform (ale muszą być EXTRA - Jager).

Bardzo ciekawym elementem magazynu jest moduł służący do konwersji tekstu artykułów na format używany przez edytor Panther.

Po co? Zapyta czytelnik ze Szczecina. Ano po to aby w bardzo łatwy sposób uzyskiwać teksty do których często chcemy zaglądać, a co najważniejsze uzyskujemy możliwość wydruku wybranych fragmentów tekstu. Oczywiście korzystając z Panther'a. Jest to całkowite nowum, wprawdzie grupa Pentagram w swoim magazynie miała opcję wydruku ale całego artykułu i to w trybie graficznym drukarki... (trochę tutaj przesadził Jabol, bo BARYMAG #2 także posiada taki konwenterek - Jager).

Czytnik magazynu, który także nie będzie modyfikowany umożliwia nam wygodne przeglądanie zgromadzonych artykułów. Magazyn posiada specjalny program instalacyjny, który w zależności od typu komputera na którym odpalany jest magazyn w sposób odpowiedni do "mocy" komputera umila nam korzystanie z poszczególnych "paneli" maga.

      Podsumowując, magazyn napisany jest w sposób bardzo "profesjonalny" i czytelnik nigdy nie zostaje pozostawiony na łaskę losu. W każdej sytuacji może skorzystać z podpowiedzi uaktywniających się po naciśnięciu klawisza HELP. Podpowiedzi zawsze dotyczą tego panelu, z którego aktualnie korzysta czytelnik (no nie zawsze bo np. SQUEAK tego czegoś nie ma, a to tylko z tego powodu iż jest tak prosty w obsłudze że szkoda "zaśmiecać" pamięć czymś co i tak jest oczywiste - Jager).

Na dysku z magazynem znajdują się także zarchiwizowane programy, które są omawiane w artykułach.

      Chciałbym bardzo mocno podziękować wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego magazynu, chciałbym podziękować tym wszystkim, dzięki którym piszę już po raz kolejny słowo wstępne do coraz to wspanialszych magazynów dyskowych. A wszystkich pozostałych członków naszej wspaniałej atarowskiej rodziny proszę o wyrozumiałość w ocenie maga, tym bardziej nam potrzebną, że znajdujemy się w szczególnym momencie życia naszej sceny.

      Zapraszam wszystkich do lektury artykułów, do podziwiania wspaniałych obrazków, oraz do wysłuchania skomponowanych przez Greg'a przepięknych modułów muzycznych.

Zbycho Jabol/IDP

      Zanim szybciutko naciśniecie klawisz ESC aby wybrać kolejny artykuł zapoznajcie się z krótkimi opisami poszczególnych części magazynu, aby to co jasne było jeszcze jaśniejsze. Tutaj także znajdziecie opis pliku SSTUFF01.ARC (co w nim jest oraz jak go rozpakować).

INSTALACJA

      Jeżeli Twój komputer posiada minimum 64Kb dodatkowej pamięci to ukaże się pytanie czy program może wykorzystać tą pamięć. Jeżeli tego chcemy to wystarczy nacisnąć klawisz lub . W innym przypadku należy wybrać opcję 'NIE' lub nacisnąć klawisz . Aktywne są także klawisze <+>, <*>.

Jeżeli podczas instalacji wystąpi błąd to ukaże się odpowiedni komunikat i należy wtedy nacisnąć dowolny klawisz, instalacja rozpocznie się od początku.

UWAGA! Magazyn wykorzystuje pamięć RAM pod ROM'em (zawsze)!

DISK MENU

      Ta część magazynu jest stale w pamięci komputera (także w 65XE/XL) i daje nam ona dostęp do pozostałych części. Wyboru tych części dokonujemy przy pomocy klawiszy <->, <=>, natomiast akceptuje wybór i uruchamia daną część.

Jeżeli podczas instalacji zrezygnowaliśmy z "pełnej" instalacji to po nastąpi odczyt danej części z dysku (to samo dotyczy komputerów bez rozszerzonej pamięci).

W przypadku wystąpienia błędu odpowiedni komunikat ukaże się na ekranie. umożliwi powtórzenie odczytu, a naciśnięcie spowoduje powrót do MENU.

MAGAZYN - CZĘŚĆ GŁÓWNA

      Główna część jest stale obecna w pamięci komputera, natomiast muzyka znajduje się na dysku lub w pamięci dodatkowej (o ile wybraliśmy "pełną" instalację).

Spis klawiszy funkcyjnych dostępnych w danej części (MENU ARTYKUŁÓW/CZYTNIK) ukaże się nam zawsze po naciśnięciu klawisza . Wyjście z tej opcji umożliwia ponowne naciśnięcie tego klawisza lub każdego innego z klawiatury (oprócz i ).

W razie wystąpienia błędu podczas odczytu artykułu lub muzyki należy zastosować się do ukazujących się komunikatów (oczywiście są one w języku polskim).

GALERIA

      Jest to dział, który zawsze będzie obecny w magazynie. Znajdziecie tutaj naszym zdaniem najciekawsze obrazki jakie udało nam się zdobyć. Będą to konwersje (odpowiedni znaczek znajduje się przy autorze - "K") lub oryginalne prace grafików z Atari (o ile takie będą). Oczywiście wszyscy zainteresowani umieszczeniem swojej pracy w tej części magazynu proszeni są o kontakt z redakcją.

Obsługa jest bardzo prosta. Klawiszami <->, <=> wybieramy dany rysunek, akceptuje nasz wybór i automatycznie rozpocznie się odczyt. W razie błędu ukaże się komunikat i należy nacisnąć dowolny klawisz. Wyjście z ekranu graficznego nastąpi po . Powrót do DISK MENU umożliwia klawisz .

SQUEAK

      Podobnie jak GALERIA ta część magazynu będzie stałym działem. Znajdziecie tutaj najlepsze (naszym zdaniem oczywiście) moduły jakie ukazały się w okresie między jednym, a drugim numerem magazynu. Jeżeli takich nie będzie to poprostu umieścimy starsze utwory. Będziemy się starali aby były to moduły wykorzystujące w pełni, tak obecnie popularne STEREO (np. osiem kanałów). Obsługa jest identyczna jak w GALERII z tą różnicą że moduły są już w pamięci. Odtwarzanie zostaje przerwane po naciśnięciu dowolnego klawisza.

Oznaczenia:

8chnl - moduł ośmiokanałowy z prawdziwym dźwiękiem STEREO
real - prawdziwy dźwięk STEREO
pseudo - poprostu "pseudo" STEREO

Oczywiście wszyscy Ci, którzy nie mają zainstalowanego STEREO nie będą mogli docenić danego modułu, gdyż będzie on odtwarzany "fałszywie" (dotyczy to głównie modułów ośmiokanałowych).

ARTICLE CONVERTER

      Część zaopatrzona jest w dokładną instrukcję obsługi, która dostępna jest po naciśnięciu klawisza . Z tego też powodu nie będę jej opisywał. Zaznaczę że klawisz ten aktywny jest w każdym momencie!

STOPKA

      Po uruchomieniu ukaże się spis klawiszy funkcyjnych, a więc nie będę tego tutaj powielał.

I to już wszystkie panele. Intra nie opisuję gdyż tam poprostu trzeba czekać na "odpowiedni moment" (szukaj infa "That's all... press any key").

PLIK SSTUFF01.ARC

W pliku tym znajdziecie:

1. MFE30.ARC (MathaFucker Editor v3.0) artykuł: MATHAFUCKER EDITOR - Inst.

 • MFE30.COM
 • ATARI2.CUT
 • BOMBA.CUT
 • RECYCLE.CUT
 • ZEGAR.CUT
 • IWAN.CUT
 • ARTYKUL.MFE

2. MFE31.ARC (MathaFucker Editor v3.1) artykuł: MFE DRUGIE PODEJŚCIE

 • MFE31.COM
 • CUTCREAT.COM

3. SDXTOMS.ARC (pliki dla SpartaDos X) artykuł: SPARTADOS X TROCHĘ INACZEJ

 • TOMS.COM
 • TOMS.M65
 • TOMS.SYS
 • XON2.COM
 • XON2ENG.DOC

4.RIPTOHIP.ARC (RIP TO HIP Converter) artykuł: CUDOWNE OBRAZKI

 • RIPTOHIP.COM
 • WIDOCZEK.HIP

5. TFM.ARC (TighT File Manager v1.1E) artykuł: TFM-INSTRUKCJA (3 części)

 • TFM.COM
 • TFM.SET

6. VTOCFIX.ARC (MyDos VTOC Fixer v1.1) artykuł: MYDOS VTOC FIXER - OPIS

 • VTOCFIX.COM

Jak "dostać" się do tych plików? Wbrew pozorom jest to bardzo łatwe,ale aby było to jeszcze łatwiejsze całą "procedurę" opiszę w punktach.

1. Wczytujemy plik UNARC24.COM (najlepiej pod kontrolą MyDOS'a), który znajduje się na dysku z magazynem.
2. Wybieramy opcję A (Un-Arc/Un-Alf).
3. Podajemy kompletną nazwę pliku czyli: D1:SSTUFF01.ARC.
4. Podajemy stację docelową (np. D8:).
5. Czekamy na zakończenie rozpakowywania pliku (komunikat DONE!).

Jeżeli nie posiadasz RAMDYSK'u to najlepiej przekopiuj plik SSTUFF01.ARC na inny dysk i dopiero wtedy zacznij go rozpakowywać.

Po zakończeniu wszystkich operacji w katalogu ukażą się nam, wspomniane wyżej, kolejne pliki ARC. Aby dostać się do programów w nich zawartych całą operację rozpakowania powtarzamy:

1. Opcja A.
2. Nazwa pliku (np. MFE30.ARC).
3. Stacja docelowa (np. D8:).

Mam nadzieję że nikt nie będzie miał kłopotu z rozpakowaniem tych plików!?

Teraz nieco o innych sprawach

.
      Zacznę może od częstotliwości ukazywania się magazynu. Jest duże prawdopodobieństwo iż będzie się on ukazywał co trzy miesiące, a może i szybciej. Jest to możliwe dzięki temu iż cały program jest napisany dość uniwersalnie, a to umożliwia wymianę tylko odpowiednich danych aby złożyć kolejny numer. Być może w przyszłości zmieni się oprawa graficzna, ale będzie to zależało od zaprzyjaźnionych grafików, a właściwie od ich chęci do współpracy z nami.

      Przepraszamy za ewentualne błędy ortograficzne w artykułach !!! Przy sporej ilości tekstu do sprawdzenia widzi się już to co chce się zobaczyć (mamy nadzieję że jest ich bardzo mało, o "literówkach" już nie wspominamy).

      Przepraszamy wszystkich, którzy napisali artykuł do maga, a nie został on umieszczony. Prawdę mówiąc nie spodziewaliśmy się takiego odzewu! Powiem tylko że NAPEWNO zostaną umieszczone w drugim numerze. SERIOUS ma ograniczoną "pojemność" i dlatego jest, jak jest ! Oczywiście BARDZO WSZYSTKIM DZIĘKUJĘ i proszę się nie zrażać... piszcie dalej do nas!

      Na zakończenie ja także chciałbym podziękować wszystkim osobą, które dzięki swej pracy pomogły nam w stworzeniu tego pierwszego (i napewno nie ostatniego) numeru magazynu!

Jager/Dial